Když návrh na uzavření darovací smlouvy dorazil na magistrát, nestačili se představitelé města divit. „To jsme tady opravdu ještě neměli,“ poznamenal ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

V dopise adresovaném vedení města stálo: „Na základě přiložených lunárních listin jsem se stala vlastnicí pozemků, které se nacházejí na 20 až 24° zeměpisné šířky a 30 až 34° zeměpisné délky na přivrácené straně Měsíce. Pozemky jsou registrované na Měsíčním Velvyslanectví v Rio Vistu, Kalifornie, USA. Pozemek p. č. 374/0118 o výměře 1 akru vám nabízím k bezúplatnému převodu. Jeho cena je 999 korun. S pozdravem Ing. arch. Liana Janáčková.“

V celé věci se nabízí otázka, jestli si senátorka, která je současně starostkou ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, nechce neobvyklým krokem městské zastupitelstvo udobřit. Ti totiž nedávno právě obvodu Mariánské Hory a Hulváky odebrali právo hospodařit s majetkem kvůli některým porušením zákona.

Pozemky si koupila dva 

„Mně to připadá jako výborný nápad. Jeden pozemek jsem si koupila pro sebe a jeden pro svou milovanou radnici,“ vyjmenovala senátorka důvody své nabídky městu. Žádnou recesi za tím údajně novináři nemají hledat. „Opravdu si je chci spíše udobřit. Navíc tuto nabídku podpořilo i naše obvodní zastupitelstvo,“ doplnila.

Janáčková koupila pozemek od ostravského zastupitele Václava Štolby (ČSSD), který s nimi obchoduje. „Jsem majitelem realitní firmy a máme zastoupení Lunární ambasády v ČR pro Ostravu. My to spíše bereme jako reklamní tah, ale měsíčně v Ostravě určitě kolem 30 parcel prodáme,“ vypočítal Štolba.

Dle primátora to je nesmyslné 

Primátor k celé záležitosti poznamenal, že takovéto nesmyslné nabídky zbytečně zaměstnávají úředníky a daňové poplatníky stojí peníze.

„Zpracování podobného materiálu, kterým se musí městská rada ze zákona zabývat, může stát až desetitisíce korun,“ podotkl. Proto se rozhodli nabídku Janáčkové vrátit s tím, že nemá náležité formality. Podle zástupců magistrátu například nelze pozemek přijmout, protože není zapsán v katastru nemovitostí ČR.

Obchodování s pozemky na měsíci se údajně v roce 1980 iniciativně chopil americký občan Dennis Hope, který měl využít zákonů USA a právní mezery ve světovém zákonodárství a legálně si zaregistrovat právo na vlastnictví majetku na Měsíci, Marsu, Venuši a jiných vesmírných těles Sluneční soustavy kromě Země a Slunce. Tyto pozemky začal nabízet k prodeji. Všude ve světě pak vznikaly Lunární ambasády. Senátorka ještě v dobré víře nabídla městu jako závdavek Lunární ústavu a mapu povrchu Měsíce.