Něco takového ovšem Renée nedělá jen tak pro nic a za nic. Naopak, dostane za to tak velký balík peněz, že si o něm všichni kromě vyvolených mohou jenom nechat snít.

Mladá žena, které letos jen o chloupek utekla soška Oscara za film Chicago, totiž podepsala smlouvu, podle níž bude hrát v připravovaných filmech společností Miramar a Universal Muž jako Popelka a v pokračování Deníku Bridget Jonesové. Za to má zaručeno 21 miliónů dolarů a další naděje na proslavenou sošku.

:.Letošní nominace na Oscara za film Chicago

Ve svých 34 letech se Renée vypracovala mezi nejoslavovanější celebrity, ale zdaleka ještě neřekla poslední slovo. Její cesta totiž stále ještě míří vzhůru.

Napůl Evropanka, napůl kráska z Jihu

Renée, plným jménem Renée Kathleen Zellwegerová, se narodila 25. dubna 1969 v Katy, předměstí texaského Houstonu. Její otec byl Švýcar, matka Norka, ale ona i její starší bratr jsou už Američané. Přesto když jí manažeři doporučovali, aby přijala lépe znějící a opravdu americké umělecké jméno, odmítla.

Nevadilo jí, že jméno Zellweger zní velmi německy - a to je národ, který si srdce Američanů nikdy nezískal. Ale co je důležitější, tímto výrazem se označuje i vážná nemoc - neléčitelný, do šesti měsíců zabíjející syndrom vedoucí k rozpadu nervových tkání v mozku. Renée se však svých předků neodřekla.

:.Renée coby Bridget Jonesová

Jako dospívající dívka přesně zapadala mezi stoprocentní Američanky typu zvaného Southern belle. Okouzlující, bezprostřední blondýnka vystudovala střední školu v rodném Katy, chodila na gymnastiku a do dramatického kroužku a jako místní krásku si ji vybrali i za roztleskávačku tamního sportovního týmu.

Proti běžným zvyklostem se však nevdala brzy, ale začala studovat na vysoké škole - na filozofické fakultě státní Texaské univerzity. Za obor si zvolila anglistiku a patřila na ní mezi premianty. K promoci by ji však nepustili, kdyby neabsolvovala i divadelní seminář a s ním spojená praktická cvičení.

Právě při nich, nedlouho před dokončením školy, si vzpomněla na účinkování v dramatickém kroužku z dětství a uvědomila si, že touží být herečkou. A co si předsevzala, také udělala.

Důsledná a neústupná

Bulvární tisk měl loni senzaci. Renée Zellwegerové soud údajně zakázal, aby se zdržovala poblíž domu bývalého milence, herce George Clooneyho. Čekala prý na něho celé tři dny v autě před jeho domem. Clooney si ji prý nechtěl vzít, ale ona to jen tak nepřenesla přes srdce. Je vedlejší, kolik pravdy je na této historce. Podstatné je, že ilustruje charakter mladé ženy.

:.Aférka s lamačem ženských srdcí Georgem Clooneym

Renée se rozhodla, že nejdříve dostuduje, a potom udělá kariéru ve filmu. Proto začala obíhat konkursy a filmové štáby v rodném Texasu, aby jí daly alespoň nějakou roličku. Úspěch se dostavoval jen pomalu.

Filmografie Renée Zelwegerové:
2004 Sharkslayer (Hlas) postava Angie
2003 Cold Mountain Ruby Thewes
2003 Down with Love Barbara Novak
2002 Chicago (Chicago) Roxie Hart
2002 White Oleander Claire Richards
2001 Deník Bridget Jonesové (Bridget Jones´s Diary) Bridget Jones
2000 Já, mé druhé já a Irena (Me, Myself Irene) Irene P. Waters
2000 Sestřička Betty (Nurse Betty) Betty Sizemore
1999 Ženich na útěku (The Bachelor) Anne Arden
1998 Jediná správná věc (One True Thing) Ellen Gulden
1998 Dražší než rubíny (A Price Above Rubies) Sonia Horowitz
1997 Lhář (Deceiver) Elizabeth
1996 Jerry Maguire (Jerry Maguire) Dorothy Boyd
1996 Celý širý svět (The Whole Wide World) Novalyne Price
1995 Na plný pecky (Empire Records) Gina
1994 Shake, Rattle and Rock! (TV) Susan
1994 Masakr v Texasu (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) Jenny
1994 Láska a pětačtyřicítka (Love and a .45) Starlene Cheatham
1994 8 Seconds Prescott Motel Buckle Bunny
1994 Bolestná realita (Reality Bites) Tami
1993 My Boyfriend´s Back
1993 Murder in the Heartland (TV) Barbara
1992 A Taste for Killing (TV) Mary Lou
1991 Ženatý se závazky (Married... with Children) Mindy v epizodě Top of the Heap
 

Nejdříve se objevovala jako fotomodelka v reklamách na pivo, potom jako lepší statistka. Reklamy jí ale dopomohly k rolím ve filmech nezávislých, poloamatérských tvůrců. I ty mají ale své festivaly a ona na nich sbírala ocenění.

A co bylo ještě důležitější, všiml si jí režisér Cameron a obsadil ji do hlavní role ve filmu Jerry Maguire, kde byl jejím partnerem Tom Cruise. Cameron jí dal přednost i před tehdy již známými Bridget Fondovou a Cameron Diazovou, ale nemusel litovat. Film, stejně jako Renée, slavily veliký úspěch.

Skandály nejsou to její

Nepodařený vztah s filmovým partnerem a mistrem pitvoření Jimem Carreyem a evidentně nešťastná aférka s velkolamačem ženských srdcí Georgem Clooneym - to jsou výjimky z pravidla, že si svým milostným životem publicitu v tisku získávat nemusí. Jediným jejím stálým partnerem tak zůstává Dylan, věrný kříženec kolie a zlatého retrívra.

Média si ale získala svými hereckými výkony. A ty byly velkolepé. Přesvědčila svět, že umí být stárnoucí sympatická baculka Bridget Jonesová ve filmu z roku 2001, kvůli němuž poprvé intenzívně tloustla, stejně dobře jako krásná, ale nevěrná vražedkyně v Chicagu, kvůli níž zase 12 kilogramů váhy bez potíží shodila, nebo třeba potrhlá, feministická spisovatelka Novaková ve filmu Kašlu na lásku.

:.Renée se zpěvákem Bono a Ewanem McGregorem

V každém filmu dokázala být jiná. Mění se neustále a rozsah toho, co je schopná zahrát, dosud zůstává neznámý. A další hranice jejích možností zřejmě padne už zanedlouho. Proslechlo se totiž, že bude hrát titulní roli ve filmu o bluesové legendě Janis Joplinové. Ale nebude ji prý jen hrát, nýbrž i zpívat. A na takové sousto si může troufnout jen umělec největšího formátu.