Vědci a vývojáři skrytí za názvem Hyperion Power Generation se chystají pohnout žlučí všem ekologickým aktivistům a "zeleně" smýšlejícím lidem. Chystají se totiž vyrábět přístroje, které jsou už nyní s drobnou dávkou nadsázky označovány jako malé jaderné reaktory. Měly by být schopny produkovat 27 megawattů tepelné energie a fungovat samostatně bez jakéhokoliv zásahu lidského faktoru.

Jádro obsahuje sloučeniny uranu a je obklopeno vodíkem. Pokud bude uzavřeno v betonu a zakopáno pod zemí, může být přiděláno k parní turbíně a vytvářet dostatek energie pro malé město po dobu několika let.

Společnost Hyperion Power Generation dle své mluvčí Deborah Blackwellová preferuje, když se jejich projekt nenazývá reaktor, ale baterie či modul, ve kterém je vše bezpečně ukryto. Uvedla to pro deník Santa Fe Reporter.

Reaktor přirovnávají k tužkové baterii

"Je to něco jako tužková baterie, tu také neotvíráte a nedíváte se, co je uvnitř. Jednoduše to prostě zapojíte (reaktor) a on už si udělá chemickou reakci sám uvnitř. Nikdy ho nebudete muset otvírat, či se jakkoliv starat o jeho údržbu," dodala Blackwellová.

Pokud budou vývojáři pokračovat na projektu tak, jak je naplánované, mohlo by být v roce 2012 vyrobeno 4 000 těchto reaktorů. Určené by mohly být zejména pro rozvojové země, kde jsou chudoba a špatné zdraví způsobeny mimo jiné i nedostatkem elektrické energie a čisté pitné vody.

Aktivisté i někteří vědci nechtějí projektu uvěřit

"Celý ten nápad je ztřeštěný a nezaslouží si vůbec žádnou pozornost. Samozřejmě ale, že bratříčkování, korupce a ignorance ze strany veřejných orgánů může způsobit to, že se vedoucí tohoto projektu napakují alespoň v počátečních fázích vývoje," míní vedoucí jedné z vědeckých skupin Národní laboratoře v Los Alamos Greg Mello. Tím také naznačil, že se mu zdá nemožné dotáhnout tento projekt do úspěšného konce. 

"Bez podrobné technické dokumentace je těžké seriózně zhodnotit úroveň bezpečnosti takového zařízení. Každopádně PR operace v podobě přejmenování reaktoru na ´modul´ či ´baterii´ není dobrým znamením. Problém v podobě likvidace zařízení po skončení jeho životnosti a problém likvidace vyhořelého paliva nejsou výrobcem ani zmíněny. Myslím, že jde o marketingovou bublinu společnosti Hyperion Power Generation, která zase brzy splaskne," reagoval pro Novinky mluvčí Greenpeace ČR Karel Dolejší.

Britští Greenpeace se vyjádřili také pohrdavě. "V dnešní době, kdy se zvýšila míra světového terorismu, zní představa stavby tisíců malých jaderných reaktorů tak pomýleně, že to snad ani není možné," řekl mluvčí Ben Ayliffe.