Kobajakovovým se totiž podařilo myším "vypnout" nervové buňky, jež mění vnímaný kočičí pach v děs. Panice podléhají, jen když uslyší mňau! Strach, který vyvolávají určité zvuky, vědci zatím zrušit neumějí.

Kočko-myší experiment zatím vypadá jen jako anekdota. Však i deníky, které o něm píší, hlavně nadhazují, jak to teď bude vypadat mezi filmovým kocourem Tomem a myšákem Jerrym. Připojují i fotky obou zvířat, jak v poklidu sedí proti sobě - což je ale výsledek manipulace, přiznal Kobajakava. "Vybrali jsme k tomu mírné a ustrašené kočičí jedince, jež studenti chovají v oddělení veterinární medicíny. Jakmile některá kočka začala při focení jevit lovecké sklony, hned jsme ji vyměnili," řekl.

Přesto ale jde o vážnou věc. Japonský výzkum totiž naznačuje, že se se strachy z některých pachů rodí také člověk - a nastoluje otázku, zda i lidem by se jednou neměly příslušné nervové mechanismy "vypínat". "Považujeme to za nástroj k vyjasnění mnoha neodhalených mozkových principů," řekl japonský vědec.