Kometu objevil roku 1892 Edwin Holmes. Poté byla považována za ztracenou až do roku 1964, kdy jí astronomové opět spatřili. Letos kometa nevykazovala téměř žádnou zvláštnost, svého maxima dosáhla v květnu a v červnu. Tehdy se její jasnost pohybovala okolo 15 mag a byla tak dostupná jen středně velkými dalekohledy.

Během posledních hodin ale jasnost komety narůstá neuvěřitelným tempem. Nyní dosahuje jasnosti 3 mag a podle některých informací zjasnila o 0,5 mag za hodinu. Takový vývoj astronomy mírně řečeno zaskočil. V tuto chvíli nikdo přesně nezná důvod tak velkého zjasnění, zřejmě došlo k uvolnění většího množství materiálu z jádra. Kometa se nachází asi 243 milionů kilometrů od Země a směřuje směrem pryč o Slunce. Prudké zjasnění ale není u komet ničivým neobvyklým.

Velkou zvláštností komety je, že nemá žádný chvost. Na nebi ji tak nenajdete jako typickou vlasatici, ale vypadá spíše jako nenápadná "hvězda". Kometa se v těchto dnech pohybuje v souhvězdí Persea. K pozorování komety doporučujeme vyjet za město a vybavit se alespoň triedrem či menším dalekohledem. Pozorování totiž ruší nejen špatné počasí, ale svým svitem také Měsíc, který bude v pátek v úplňku.

Aktuální informace o kometě jsou na stránkách Instantních astronomických novin.