Spokojený třiadevadesátiletý Mattse Westerberg je hotelovým hostem již přes dvě desetiletí. Každoročně tráví v hotelu Laholmen několik týdnů včetně večírku na oslavu vánočních svátků. "Už při první návštěvě bylo chování personálu fantastické. Znám tu téměř všechny a vím, že si peníze zaslouží," komentoval svůj krok štědrý dárce.

Hotelový personál však nedostane peníze v hotovosti - Westerbergův dar nepostrádá motivační aspekt. Westerberg hotelu věnoval celou sumu v akciích shromážděných do zvláštního fondu. Roční výnosy z fondu, které podle ředitele hotelu Matthiase Dalnokiho mohou dosáhnout až 200 000 švédských korun (600 000 Kč), budou rozdělovány nejlepším pracovníkům v daném období.

"Samozřejmě, že hodnocení je subjektivní, ale může jít jak o odměny pro ty, kdo vykonají něco zvláštního, tak i pro odměny pro dlouhodobé zaměstnance nebo jako přilepšení k odchodu do důchodu," řekl ředitel švédskému tisku. Zda dar v této formě nemotivuje zaměstnance spíš k závisti, je však otázkou.

Na dotaz, zda má štědrý Matts Westerberg od nynějška budoucí pobyt v hotelu zdarma, odpověděl ředitel Dalnoki opatrně. "To zatím nevím. Ale už nyní mívá vždycky dobré ceny."