Sotva půl hodiny poté, co se pravé spodní nábřeží ozdobené palmami v 08:00 otevřelo veřejnosti, byla už polovina lehátek plná. Kdo přišel v poledne, hledal místo s obtížemi. 

Velký úspěch slaví jedna z mnoha novinek druhého ročníku akce Paříž-pláž - houpací lehátka. Někteří návštěvníci pláže se v nich s výhledem na slavné pařížské památky pohupují třeba i se svými psy.

I když rozpočet akce činí stejně jako loni 1,5 miliónu eur, pláž přesahující tři kilometry je letos na atrakce mnohem bohatší. Je na ní i třikrát více písku než loni, tedy celkem 3000 tun. Promenáda začínající u muzea Louvre a končící za pařížskou radnicí obsahuje mimo jiné několik míst se zábavou pro děti, knihovnu s publikacemi v několika jazycích, občerstvovací stánky či jeviště na hladině řeky.

Okolí pláží nabízí bohaté sportovní vyžití

Program koncertů ale musel být zredukován kvůli stávce sezonních umělců. Koupání v Seině je i letos z bezpečnostních důvodů zakázáno, na pláži je však několik míst, kde lze zchladit rozpálené tělo. Kromě různých fontánek je zde i rozprašovač mlhy, pod kterým se mohou osvěžit i projíždějící cyklisté či lidé na kolečkových bruslích. Na pláži je i vodní labyrint. Komu se nechce jen tak lenošit, má možnost si vybrat z několika sportů.

Pod Louvrem se provozuje taoistické cvičení tai-chi, na druhém konci pláže je zase možné si zahrát typickou francouzskou hru pétanque. Největší sportoviště je před pařížskou radnicí. Kromě hřišť pro plážový volejbal a badminton zde vyrostl i atletický ministadion, na němž si děti pod vedením instruktorů mohou vyzkoušet několik disciplín královny sportu.

Pláže mají i Brusel, Berlín a Budapešť

Sportoviště je předzvěstí atletického mistrovství světa, které Paříž hostí na konci srpna. Úspěch pařížské pláže, kterou obyvatelům a návštěvníkům metropole nabídl v létě na nábřeží místo aut starosta Bertrand Delanoë, loni překvapil i samotné organizátory. Za měsíc provozu na ni přišlo na 2,3 miliónu lidí. Nápadem pařížské radnice se letos inspirovaly i další evropské metropole, a tak lze pláž najít například v Bruselu, Berlíně či Budapešti.

Francouzský sociolog Jean Viard vysvětluje úspěch iluze letoviska uprostřed velkoměsta tím, že řada lidí si zvykla ve městě relaxovat. "Když už jednou máme pařížskou pláž, proč třeba v zimě nezřídit pařížskou sjezdovku s umělým sněhem na některé z ulic na Montmartru," nadhodil sociolog v rozhovoru pro deník Libération. Kluziště, které již několik zim funguje před pařížskou radnicí, by podle něj mohlo být dobrou inspirací pro další, na první pohled trošku bláznivou aktivitu...