Planeta je známa fandům seriálu Star Trek pod názvem Vulkán. Hvězda 40 Eridani je trojhvězdou a nachází se 16 světelných let od Země. Soustavu 40 Eridani tvoří tři hvězdy v souhvězdí Eridanus. Nejjasnější z nich 40 Eridani A je nepatrně menší a chladnější než naše Slunce. Druhou hvězdou je bílý trpaslík a třetí červený trpaslík 40 Eridani C. Hvězda 40 Eridani A se od obou zbývajících hvězd nachází ve vzdálenosti 400 AU. Okolo hvězdy má obíhat planeta s názvem Vulkán, která je domovem jednoho z hrdinů seriálu Star Trek Mr. Spocka.

Když astronomové přemýšleli nad tím, zda by mohl SIM PlanetQuest planetu odhalit, položili si dvě základní otázky: Může se vůbec nějaká planeta okolo 40 Eridani zformovat? A může SIM takovou planetu odhalit?

Dr. Sean Raymond z University of Colorado říká: "Všechny tři hvězdy v systému jsou od sebe natolik daleko (stovky AU), že nevidím jediný důvod, proč by se nemohla planeta o velikosti Země zformovat okolo primární hvězdy 40 Eridani". Pokud by ale zároveň měl na planetě být život, musela by nutně obíhat kolem hvězdy v takové vzdálenosti, aby na jejím povrchu panovala přijatelná teplota. Takovou zónu života má 40 Eridani A ve vzdálenosti 0,6 AU.

SIM PlanetQuest bude schopen takovou exoplanetu odhalit. Navíc by měl být kosmický dalekohled schopen určit složení atmosféry, což není dnes již nic neobvyklého.

SIM PlanetQuest bude kosmickým interferometrem, jehož start je naplánován na příští desetiletí. Kosmická observatoř se má zaměřit na planety podobné naší Zemi, které obíhají kolem svých hvězd v zóně vhodné pro život.