"Věc není jen v tom, že se v posledních desetiletích snížila kvalita výuky. To se týká jen těch nejmladších," poznamenal k výsledkům ředitel VCIOM Igor Ejdman. Podle něj se hlavně lidé, kteří získali v sovětských školách dobré představy o skutečné podobě světa, dostali pod vliv "pseudovědeckých, mystických a náboženských informací" šířených i médii.

Celých 57 procent respondentů nyní odpovědělo, že veškerá existující radioaktivita je dílem lidských rukou. Přesně 45 procent Rusů si myslí, že antibiotika ničí viry i bakterie. Čtvrtina je přesvědčena, že pohlaví dítěte určují geny matky a 14 procent v průzkumu VCIOM uvedlo, že radioaktivity v mléce se lze nejlépe zbavit jeho převařením.

Rusové přitom často a rádi zdůrazňují kvalitu svého školského systému ve srovnání například se západními školami. V ruských médiích bývají karikovány zprávy z USA, kde se v některých státech diskutuje o tom, zda kromě Darwinovy teorie vyučovat i kreacionistickou teorii tvrdící, že člověka a celý svět stvořil Bůh.

Rusové odpovídali špatně z legrace, tvrdí noviny

V deníku Izvestija se nyní pokusili výsledek průzkumu VCIOM interpretovat tím, že lidé v žertu volili špatné odpovědi. Ejdman to však odmítá. V tomto případě prý nedostalo 1600 respondentů otázky s nabídnutými možnostmi odpovědí, ale text, v němž byly smíchány platné a neplatné vědecké informace. Lidé měli ohodnotit jejich důvěryhodnost.

Více než vědě důvěřují dnešní Rusové nadpřirozenu. V Boha věří podle VCIOM 55 procent respondentů, fatalisty je 42 procent. Rituály a znamení jsou důvěryhodná pro 23 procent, odplatu za vlastní hříchy očekává 19 procent. Celých 16 procent Rusů věří v blíže nedefinovanou "vyšší sílu" a desetina se řídí podle horoskopů. Desetina Rusů se podle průzkumu ze všeho nejraději zabývá magií a léčitelstvím.