"Maminka si šla zakouřit na balkón a nechala dveře pootevřené. Jestli to byl skutečný záměr, potrestat ji pobytem na čerstvém vzduchu, nebo zda to dítě jen při batolení mimoděk dveře zabouchlo, to se od takového prcka můžete jen sotva dovědět. Faktem je, že matka zůstala venku s cigaretou a zpátky do bytu už se sama nedokázala dostat," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Prostějovští hasiči vyrazili k bytu v ulici Antonína Slavíčka krátce před devátou večer. Zákrok trval několik minut, nicméně žena si v obavách, co mezitím provede dítě uvnitř bytu, prožila takřka hodinku. "Hasiči vyjeli na místo po upozornění sousedů. Ti, když po volání ženy o pomoc zjistili, co se stalo, snažili se nejprve podávat jí různé nářadí, kterým by se mohla dostat dovnitř. To se ale nepodařilo, tak přivolali hasiče," uvedla Hacsiková.

Záchranáři dorazili k paneláku s technickým vozidlem vybaveným žebříkem, takže dostat se na balkón byla otázka chvilinky. Poté se znovu spolu s mámou snažili vyjednávat posunky a hlasitým domlouváním s dvouletým špuntem uvnitř. Ten však nespolupracoval a nezbylo, než rozbít dolní skleněnou výplň dveří a vsoukat se do bytu.

Za přivolání hasičů matce pokuta nehrozí

Podle Hacsikové jsou zásahy hasičů při otevírání bytů rutinní záležitostí, jen na Prostějovsku pomáhali zabouchnuté dveře zdolávat osmkrát za minulý týden. "Hasiči jezdí v případě, kdy jde o ohrožení života a zdraví, či větší škody. Doprovázíme je. V tomto případě osamocené dítě v uzavřeném bytě pomoc vyžadovalo," uvedl ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.

Matce, kvůli níž museli hasiči vyjíždět, tak zřejmě nehrozí až dvacetitisícová pokuta, kterou může dostat ten, kdo vědomě bezdůvodně přivolá jednotku požární ochrany, nebo zneužije linku tísňové pomoci. "Stává se, že lidem zabouchne průvan dveře, zatímco klábosí se sousedy, a doma jim syčí na sporáku tlakový hrnec. Pak musí hasiči pomoci také. Jinak by ale lidé měli volat zámečníky," upozornila Hacsiková.