Sám na hradě vyrůstal do roku 1948, kdy sídlo, jež přešlo do majetku Habsburků, znárodnili rumunští komunisté a on jako dvanáctiletý chlapec odešel s rodinou do Švýcarska. Jelikož jim tam však neudělili azyl, odstěhovali se později dál přes Argentinu do Spojených států.

Nejslavnějším vlastníkem hradu, který v roce 1212 postavili jako pevnost chránící město Brašov teutonští rytíři, byl však vládce rumunského Valašska Vlad II., zvaný Narážeč. Své protivníky a zločince nechával narážet na kůl a činil tak ve velkém. Pach ze stovek mrtvol hnijících na kůle byl prý tak odporný, že odradil od útoku na tuto část Transylvánie i tureckého sultána a jeho vojsko.

Zatímco německé zdroje tohoto bezesporu krutého panovníka vykreslují jako zrůdu, nacionalisté v něm spíše vidí vládce chránícího zemi proti cízím snahám o nadvládu.

Nejvíce však hrad proslavil spisovatel Bram Stoker, který na něj umístil děj románu o upírském hraběti Drákulovi.

Sám Dominic Habsburg knihu, jež jeho hrad proslavila, nikdy nečetl. "Není to můj druh literatury," říká. Zato ji četli mnozí z půl miliónu turistů, kteří hrad ročně navštíví.

Brašovské úřady zaplatí za tuto památku 78 miliónů dolarů a do roku 2009 tam prý zřídí muzeum. Staronový majitel na údržbu historické památky neměl evidentně dost prostředků.