Aukci dvaatřiceti (převážně) portrétů známých osobností zorganizovali v rekordně krátkém čase - 14 dní po pohřbu - přátelé Petra Škvrněte, kteří tímto chtěli pomoci fotografově snoubence Patrícii a jejich dceři, která se má narodit v říjnu.

Snoubenka Petra Škvrněte Patrície s prezidentem Klausem. FOTO: PRÁVO/ Lukáš Táborský

"Jestli vůbec někam chodit, tak sem to smysl mělo. Teď je chvíle pro činy, ne slova," zahájil večer moderátor Marek Eben, který o narychlo zorganizované akci prohlásil, že je naprosto v duchu spontánního jednání Petra Škvrněte. Toho označil za fotografa, který měl neobyčejný cit a postřeh. Dokázal prý z člověka, kterého fotil, vycítit, jak daleko bude ochoten zajít, a naopak "stydlíny" nenutil k něčemu, co by se přímo neslučovalo s jejich povahou.

Tuto charakteristiku poněkud zpochybnil prezident Václav Klaus, který nevěděl, jak tímto náhledem vidět sama sebe v rámci zmíněné fotografie bezdomovce. "No nevím, nemohu říci, zda jsem stydlivý. Nemohu říci, zda mě nenutil," smál se. Hradní pán, jak jej označil Marek Eben, se do organizace aukce prý zapojil rád, i když by býval byl mnohem radši, kdyby se byly dražily fotografie za přítomnosti autora, který by je u toho komentoval.

Pro Elišku byl vydražen milión 48 tisíc korun

"Petr (Škvrně) byl geniální fotograf. Nedělal věci napůl, muselo to stát za to," vzpomínala na spolupráci s fotografem modelka Iva Kubelková. Tu Škvrně zachytil ležící na zemi v plavkách mezi záplavou rozbitých melounů. "Moc mi chybí, byl to můj velký kamarád," prohlásila majitelka bezdomovce Václava Klause, Gabriela Partyšová.

Yveta Blanarovičová před svou fotografií od Petra Škvrněte. FOTO: PRÁVO/ Lukáš Táborský

"Vidím ji tu poprvé," komentovala svoji fotografii Yveta Blanarovičová. Sedí na ni s andělskými křídly uprostřed záplavy Harleyářů. Snímek prý nebyl s motorkáři předem domluvený a fakt, že zastavili kolonu Harleyářů z celého světa uprostřed jejich spanilé jízdy centrem Prahy, prý byl snad světový unikát.

Aukce Pro Elišku se pod záštitou prezidenta republiky konala v Míčovně na Pražském hradě. Během večera se podařilo vydražit 1, 048 miliónu korun. Tyto peníze se stanou součástí dědického řízení ve prospěch nenarozené dcery fotografa Petra Škvrněte.