Pařížský starosta Bertrand Delanoë spustil rej světel před zcela zaplněným Martovým polem. Davy Pařížanů a návštěvníků metropole sem přilákala nejen tato událost, ale i megakoncert, který se konal v rámci populárního Svátku hudby.

Vystoupila na něm řada francouzských hvězd pop-music i zahraničních hostů, například Robbie Williams či Eros Ramazzotti. Eiffelovka pak o nejkratší noci v roce výjimečně zářila až do rozbřesku. Při běžném provozu se stříbrné blesky rozsvěcují po západu slunce každou celou hodinu vždy na deset minut, ve zbývajícím čase věž zlatavě svítí jako dříve.

Největší podívaná je každou noc připravena pro ty, kdo nechodí brzo spát. V zimě hodinu a v létě dvě hodiny po půlnoci těsně předtím, než všechna světla na Eiffelovce zhasnou, na posledních deset minut září nejen 20 tisíc blesků ve tvaru pyramidy, ale i 10 tisíc běžných žárovek. Jiskřícím osvětlením se mohla železná dáma pyšnit poprvé při příchodu roku 2000. Provizorní systém ale vydržel jen rok a půl.

Další inovace zase za deset let

Blýskající věž však řadě Pařížanů chyběla natolik, že psali na radnici, aby Eiffelovku znovu nechala světélkovat do noci. Radnice se nakonec rozhodla, že do "miléniového" hávu zahalí věž znovu, tentokrát ale až do roku 2013. Tato myšlenka se zpočátku příliš nezamlouvala Pierru Bideauovi, který má od roku 1986 na starosti koncepci osvětlení Eiffelovky.

"Měl jsem obavy, že se to lidem omrzí. Nemám na mysli turisty, ale Pařížany," uvedl Bideau. V hlavě má prý nicméně ještě několik nápadů, jak věž nazdobit. "Držím je zatím v tajnosti a nabídnu je za deset let," dodává tajemně. Instalace vylepšeného systému, který stál 4,5 miliónu eur (145 miliónů korun), trvala pět měsíců. Bezmála třicítka horolezců musela na nejnavštěvovanější placenou památku na světě připevnit kromě 20 000 speciálních žárovek i 40 kilometrů kabelů.