Hlavní obsah
Srovnání je založeno na takzvaném BigMac indexu. Foto: Profimedia.cz

Úředníci v západní Evropě vydělávají dvakrát víc než v ČR

Platy úředníků v západoevropských zemích jsou zhruba dvakrát vyšší než v Česku. Nejlépe na tom jsou úředníci v Británii, Nizozemsku a Finsku. Naopak nejhorší platy v Evropě mají v zemích bývalého Sovětského svazu, jako je Ukrajina, Bělorusko nebo Kazachstán.

Srovnání je založeno na takzvaném BigMac indexu. Foto: Profimedia.cz
Úředníci v západní Evropě vydělávají dvakrát víc než v ČR

Vyplývá to z celosvětového srovnání platů projektu WageIndicator, který je v ČR známý pod názvem MůjPlat.cz.

Měřeno v hamburgerech za hodinový plat

Srovnání je založeno na takzvaném BigMac indexu, což je alternativní způsob měření koupěschopnosti platů. Vyjadřuje množství hamburgerů sítě McDonald's, které si mohou zaměstnanci v dané zemi dovolit za svou hodinovou mzdu.

Úředníci v Británii, Nizozemsku a Finsku si za svou hodinovou mzdu, která je zhruba 14 až 17 dolarů (285 až 346 korun), koupí dva až tři hamburgery. Oproti tomu úředníci v Česku dostávají 8,1 dolaru (165 korun) hrubého na hodinu a mohou si za to dovolit 1,3 hamburgeru. V Maďarsku si mohou za svou hodinovou mzdu koupit jen 0,8 hamburgeru.

Nejhůře jsou na tom Pákistínci

V zemích bývalého Sovětského svazu se hodinová mzda pohybuje většinou okolo čtyř až šesti dolarů (81 až 122 korun). Podobně jsou na tom úředníci v zemích Jižní Ameriky.

Nejméně dostávají úředníci v Indonésii a Pákistánu, kde si může úředník za hodinovou mzdu koupit jen necelou třetinu hamburgeru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků