Hlavní obsah

Německo pootevře pracovní trh i Čechům

Německá vláda plánuje částečné pootevření svého pracovního trhu pro kvalifikované lidi z nových členských zemí Evropské unie včetně Česka. Důvodem je akutní nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Oznámila to v pátek kancléřka Angela Merkelová po dvoudenní uzavřené schůzi kabinetu na zámku Meseberg u Berlína.

Německo pootevře pracovní trh i Čechům

Od 1. listopadu se tak usnadní přístup k zaměstnání pro elektrotechnické a strojní inženýry. Vláda v zájmu toho chce v daných případech odbourat i dosavadní podmínku, že se musí zdlouhavě ověřovat, zda na konkrétní místo není vhodný německý zájemce.

Také cizinci, kteří studují na německých vysokých školách, by měli mít snazší možnost po skončení studia zůstat tři roky v Německu a pracovat tam. Zároveň však vláda zdůrazňuje, že se musí nejdříve využít potenciál domácích pracovníků, mimo jiné rekvalifikací.

Největší ekonomiku EU stále více sužuje nedostatek kvalifikovaných sil. Přesto se ale dosud jejich přílivu zvenčí brání. I přes zjevnou snahu vrátka pootevřít se však velký třesk zatím nedá v Německu očekávat. Na koncepci otevření pracovního trhu budou dále pracovat příslušná ministerstva.

Odkládání úplného otevření trhu

Špičkoví zahraniční odborníci mají zatím do Německa přístup jen tehdy, když dostanou od zaměstnávajících firem příslib minimálního ročního příjmu 85 000 eur (2,4 miliónu korun). To je ale překážka, kterou sotva překonají zejména mladí experti.

Po vstupu Česka a dalších nových zemí do EU v roce 2004 využilo Německo možnosti odložit přístup pracovních sil z těchto států na svůj trh nejdříve o dva roky. Loni toto opatření prodloužilo o další tři a v květnu 2009 může oddálit přístup pracovníků až do roku 2011.

Ve "starých" zemích unie mohou mimo jiné Češi pracovat bez povolení v Británii, Irsku, Švédsku, Řecku, Finsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii a Nizozemsku. Omezení v různé míře platí hlavně v Německu a Rakousku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků