Hlavní obsah

Nebojte si říct o jasné informace

Z médií i v zaměstnání kolem nás létá nejrůznější odborné výrazivo. A nemusí jít ani o odborný žargon úzké skupiny lidí, abychom se v něm přestali orientovat. Pro většinu lidí bývá záhadou i televizní předpověď počasí. Je tato moderní posedlost žánrovým slangem rozumná, zejména dnes, kdy jsou kvalitní informace tím nejžádanějším zbožím?

Nebojte si říct o jasné informace

Snad každý obor si vypěstoval svůj vlastní jazyk, zkratky či přezdívky pro všemožné aktivity. Málokdo mimo jejich odvětví mu ale rozumí, což si ne vždy tito odborníci uvědomují. Pokud na vás někdo spustí proud odborné terminologie, načež chce znát na danou věc i váš názor, rozhodně se neostýchejte přiznat svoji nevědomost a nechte si všechny záhadné pojmy vyložit.

Při výše zmíněné předpovědi počasí máme to štěstí, že nám odborné termíny, družicové snímky a cesty okluzních front přeloží na pochopitelnou úroveň moderátor. Jsou ovšem situace, kdy mluvíte s odborníkem, například s lékařem nebo bankovním poradcem, bez "tlumočníka" a potřebujete si udělat přesný obraz o situaci. 

Ozvat se není ostuda

V ten okamžik se nebojte toho, že vás bude váš protějšek považovat za nevzdělance či hlupáka a požadujte za každých okolností jasné informace. A pokud možno také co nejstručnější, protože  když se vám dostane půlhodinového výkladu v obecné češtině, může se klidně stát, že budete ještě zmatenější, než jste byli na začátku. Nebojte se dotyčného při jeho odbočkách přerušit a vrátit ho k podstatě věci. 

Typickým příkladem takového jednání mohou být bankovní a pojišťovací manažeři. Nejrůznější úrokové sazby, pojištění nebo připojištění, pro ně zcela transparentní, mohou laické veřejnosti způsobit velké bolení hlavy.  Pokud v takové situaci odmítnete veřejně přiznat svoji neznalost a rezignujete na "polopatický" výklad, může se snadno stát, že zbankrotujete a přijdete o práci a o dům, ve kterém bydlíte. 

Na instinkt se totiž vždy spoléhat nedá - raději si opravdu nechejte věci vyložit , abyste předešli nechtěným nehodám a nedorozuměním. Špatné zvěsti jsou deprimující záležitostí a nikdy se jim nedá úplně vyhnout, dá se ale na ně alespoň připravit. A to tím, že budete chtít jasné informace, abyste si z nich mohli sami odvodit veškeré případné důsledky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků