Hlavní obsah

Nadace OKD podpoří chráněné dílny

Nadace OKD a její maskot Pantuška se chystají na velké letní putování po českých a moravských akcích a hudebních festivalech. Připojí se k nim divadelníci, kteří v nadačním stanu pobaví děti, a především zdraví i hendikepovaní pracovníci chráněných dílen, již budou na akcích vyrábět například svíčky ze včelího vosku nebo hudební nástroje.

Nadace OKD podpoří chráněné dílny

„Rok 2011 je kvůli hospodářské situaci, snižování státních dotací i legislativním změnám pro chráněné dílny velmi náročný, a proto jsme se letos rozhodli věnovat kolem osmi miliónů korun právě na pracovní integraci hendikepovaných. Podpoříme stabilizaci a rozvoj více než třiceti chráněných dílen z celé republiky,“ vysvětlil letošní prioritu Nadace OKD její ředitel Jiří Suchánek.

Nákupem výrobků podpoří chráněné dílny

Aby nadace upozornila veřejnost na potřebnost chráněných dílen, pozvala některé z nich také přímo na festivaly. „Vybrali jsme si chráněné dílny, které výborně propojují sociální a terapeutické poslání se zajímavým podnikatelským záměrem. Navíc věříme, že lidé budou nakupovat jejich výrobky a podpoří tím sociální podnikání dílen,“ dodal Suchánek, který se těší také na společný program.

Hudební ateliér

Na společné putování po Česku si Nadace OKD vybrala dvě chráněné dílny – Sociální ateliér Tilia z Nové Vsi u Lomnice nad Popelkou, který vyrábí především netradiční hudební nástroje, a chráněnou medodílnu občanského sdružení Šťastný domov z Líšnice u Žamberku, jež začíná produkovat výrobky z medu.

Sociální atelier Tilia zaměstnává deset fyzicky či mentálně zdravotně znevýhodněných osob, které vyrábějí perkusní a strunné nástroje, například pro pedagogické využití nebo muzikoterapii.

„Nestíháme vyrábět na sklad – vše okamžitě prodáme. Proto jsme už dlouho připravovali rozšíření dílny, což se nám teď díky podpoře Nadace OKD podaří,“ vysvětlil šéf dílny Josef Salaba.

Na statku vzniká medodílna

Občanské sdružení Šťastný domov vedou manželé Kaplanovi. Na jejich statku, který každý měsíc navštíví na sedmdesát dětí s postižením, našlo pracovní uplatnění deset zaměstnanců, polovina z nich s mentálním hendikepem. Zemědělské práce a práci s koňmi a dalšími zvířaty, která slouží především k hipoterapii, nyní rozšiřují o medodílnu.

„Její start připravujeme v zimě, kdy zaměstnáme pět klientů. Postupně by jich mělo být až 15. Chceme zpracovávat vlastní med i včelí vosk, připravujeme vlastní krámek, distribuční síť, do budoucna i e-shop,“ popsali své plány Kaplanovi.

Nadaci OKD založila stejnojmenná těžební společnost v roce 2008. Za tři roky své činnosti rozdělila přes 120 miliónů korun mezi zhruba 800 veřejně prospěšných projektů, letos věnuje neziskovým organizacím a obcím na jejich aktivity cca 60 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků