Hlavní obsah

Lidé z EU stráví v jedné práci v průměru 10 let

Průměrný člověk v Evropské unii v jednom zaměstnání stráví přibližně deset let. Vyplývá to z analýzy, kterou pro Evropskou komisi vypracoval institut pracovních studií v belgické Lovani. V jednom bodu analýzy výrazně vyčnívají i Češi – v době od nástupu do nového zaměstnání do dvou let působení na tomto místě mění zaměstnání téměř v nejmenší míře ze všech Evropanů.

Lidé z EU stráví v jedné práci v průměru 10 let

Ve studii experti analyzovali data z průzkumu Eurobarometr, který se uskutečnil v roce 2005. V tomto období 40 procent zaměstnanců na svém tehdejším místě nepůsobilo déle než pět let.

Průměrná délka setrvání v jedné práci se v rámci unie pohybuje podle lovaňských expertů zhruba mezi sedmi až 12 lety, přičemž nejméně je to v Lotyšsku, zatímco nejvíce v Belgii. Češi i Slováci se drží mírně pod deseti roky, tedy poblíž unijního průměru.

Zajímavý je i pohled na to, v jaké míře v jednotlivých zemích lidé práci opouštějí v prvních dvou letech od nástupu.

Nejméně často se to děje v Rakousku, kde takto odchází 17 procent lidí. Hned za Rakušany na druhém až třetím místě figurují mezi 25 započítanými státy Češi a Portugalci (19 procent). Slováci s 26 procenty figurují na úrovni unijního průměru. Nejčastěji v tomto časovém období místo opouští lidé v Lotyšsku, kde se takto rozhoduje až 38 procent zaměstnanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků