„Projekty přišly vyloženě od studentů a my se jim snažíme pomáhat,” uvedl rektor Miroslav Holeček. Podle něj je systematické provozování startupů teprve na začátku. „Máme na to připravený projekt, můžeme zajistit místnosti. Ale je důležité, aby studenti přišli s nápady,” řekl.

Tým studentů například založil startup GoRest. Firma vyrábí lavičky ze dřeva a kovu, vybavené vytápěním, elektrickými zásuvkami a wi-fi, ale třeba i roletou, díky níž člověk vždy sedí v suchu. Už je instalovala v kampusu ZČU a bude je nabízet firmám, do zoo i do přírody. [celá zpráva]

Podle studenta pátého ročníku Jana Kotory, který se podílí na výrobě laviček, mají rovněž firmy zájem, aby se studenti na produktech podíleli.

Zájem leteckých a námořních společností

Další startup vyvinul aplikaci Ventusky, která umožňuje sledovat počasí, výšky vln i přesné předpovědi v oblastech s hurikány. „Mají o ni zájem letecké nebo námořní společnosti,” řekla mluvčí ZČU Kamila Kolářová. Dále studenti vyrábějí formule a připravují větší startup zaměřený na IT.

Forma spolupráce se ZČU je individuální. „Musíme dbát na to, abychom nebyli obviněni z toho, že nehospodaříme ekonomicky s veřejnými penězi,” poznamenal rektor. Do projektů totiž vstupují náklady, které hradí univerzita, například technika a služby pracovníků, které nelze dát studentské firmě zdarma.

Začínající studentské firmy mohou prostřednictvím ZČU získat dotace EU, šanci mají také u Technologické agentury ČR, která podporuje spolupráci studentů s podniky.