Pokud uspějí i u ústních zkoušek, obdrží osvědčení, že mohou stavět kamna, krby a sporáky. Pak si mohou požádat o výuční list a zřídit si živnostenský list, aniž by obor studovali tři roky ve škole.

Jediná možnost výchovy řemeslníků

Jedná se o nový způsob vzdělávání v Česku. Podle Cechu kamnářů je to jediná možnost, jak si v republice vychovat kvalitní řemeslníky, když o denní kamnářské studium nemají v současnosti žáci základních škol zájem. Proto také ostravská SŠSaD již v roce 2004 tento obor zrušila. Přitom na trhu práce je po kamnářích poptávka.

Z vysoké školy utekl k řemeslu

Svůj životní sen si do ostravské školy přijel splnit i šestadvacetiletý vysokoškolák Jakub Rousek z východních Čech. „Jsem tady přes úřad práce. Vystudoval jsem Vysokou školu báňskou v Ostravě obor inženýrská geodézie, ale utekl jsem k tomuto řemeslu. Stavět kamna byl vždy můj sen,“ usmíval se mladík. Stavět kamna chce i Rostislav Stošek z Ostravy, který se původně vyučil zedníkem. „No a přes obklady jsem se dostal ke kamnům a řekl si, že si rozšířím kvalifikaci,“ vysvětlil Stošek.

Kachlová kamna vydávají zdravé teplo

„Lidé zjišťují, že teplo z kachlových kamen je nejzdravější. Jde o pohodové sálavé teplo, které je výborné pro alergiky a astmatiky, jelikož se při topení nepřepaluje prach,“ upozornil kamnářský mistr Mojmír Jauernig z Cechu kamnářů ČR. Dodal, že účastníci kurzu se naučí nejen navrhovat kamna, ale i je stavět. „Ze 40 procent pak z nich jsou kamnáři. Já to dělám už 25 let a troufám si tvrdit, že jsem kamnářem tak z 90 procent,“ usmál se Jauernig.

Ke zkouškám si připravili experiment

Pro profesní zkoušky si kamnáři připravili experiment, který se ještě nikde v Evropě nerealizoval. Rekvalifikanti stavěli dvoje na první pohled identická kachlová kamna. Jenže v jedněch byl starý tahový systém, který se používá přes 50 let, a v druhých ten nejmodernější v Evropě, který má mnohem lepší vlastnosti a je i šetrnější k životnímu prostředí. „Nechceme žádnému systému nadržovat, ale chceme je porovnat. Aby kamnáři viděli, jaké jsou rozdíly. To se ještě nikde nedělalo. Je to, jako kdybyste do jednoho auta dali dva úplně rozdílné motory,“ vysvětlil Jauernig.

Obor kamnář montér topidel se v Moravskoslezském kraji vyučuje pouze v Ostravě. V České republice existují celkem čtyři školy, které vzdělávají kamnáře. V zemi je jen 190 kvalifikovaných kamnářů.