Na pracovištích, kde se teplota nedá z objektivních důvodů snížit a přesáhne 35 °C, mají zaměstnanci nárok na přístup k pitné vodě a u těžkých prací mají nárok na ochranné nápoje, které doplňují i ztrátu minerálů.

Pracovní portál Profesia.cz uspořádal anketu, jaký názor mají zaměstnanci na klimatizaci a zda mají dostatečný pitný režim nejen během léta.

Čtvrtina si klimatizaci pochvaluje

Anketa ukázala, že čtvrtina zaměstnanců si klimatizaci velmi pochvaluje, bohužel 11% se pravidelně s kolegy dohaduje, jakou nastaví teplotu. Čtyři procenta zaměstnanců sice v práci klimatizaci mají, ale nezapínají ji, protože škodí zdraví, a 11% se raduje, že si mohou otevřít okna a nemusí na klimatizaci spoléhat. Nicméně skoro polovina dotázaných (49%) se v práci ,,smaží“ ve vlastní šťávě.

Většina nemá nápoje k dispozici

Nápoje na pracovišti, které zajišťuje zaměstnavatel nejen během léta, dostává 29% respondentů. Každý desátý uvedl, že nápoje dostává pouze v extrémních teplotách. Pět procent zaměstnanců uvedlo, že si musí pitný režim částečně hradit. Většina (57%) však žádné nápoje od zaměstnavatele nedostává.