Matyáš se v silné konkurenci umístil na třetím místě, za což získal jednu ze sedmi zlatých medailí. Kromě ní si vysloužil také ocenění za nejlepší řešení dvou úloh.

Benjamínek mezi olympiádami

IOL je mezi vědecky zaměřenými olympiádami poměrně mladá, poprvé se konala v roce 2003. Soutěž se zaměřuje na lingvistiku, čili vědu o jazycích. Úlohy typicky spočívají v rozluštění určitého jevu v malé ukázce z vybraného exotického jazyka. Na rozdíl od jiných olympiád se na IOL pořádá vedle soutěže jednotlivců také soutěž týmů.

Mezi nejsilnější týmy se tradičně řadí Rusko, Bulharsko a USA. Zatímco v těchto státech je národní olympiáda už zavedená, v České republice jde o úplnou novinku. Českou lingvistickou olympiádu (ČLO) založili studenti Univerzity Karlovy v roce 2012, kdy také vyslali první reprezentační tým na IOL do Lublaně.

Zatím okrajový, ale perspektivní obor

Krátká historie ČLO je jedním z hlavních důvodů, proč slavit letošní úspěch na mezinárodní olympiádě. O velkých olympiádách, jako například matematické nebo fyzikální, učitelé na většině středních škol dobře vědí, protože staví na dovednostech, kterým se středoškoláci učí v samostatných předmětech.

Oproti tomu ČLO si teprve získává svoje publikum a lingvistika se na středních školách často vyučuje jen okrajově. Přitom jde o velmi perspektivní obor, který najde uplatnění při vyhledávání informací (o něž se starají vyhledávací nástroje od firem Google, Seznam apod.) nebo při strojovém překladu (Google Translate, Microsoft Translator apod.).

O své budoucnosti už má jasno

Matyáš Medek o své zkušenosti s lingvistickou olympiádou poznamenává: „Předtím, než jsem se dozvěděl o soutěži, mě lingvistika ve škole bavila, ale o tom, že bych se jí mohl nějak věnovat, jsem vůbec neuvažoval. Zvažoval jsem spíše nějaký technický obor či matematiku. Až česká, ale hlavně mezinárodní olympiáda mi otevřely oči. Ukázaly mi, že se nejedná jen o společenskou, stěží uplatnitelnou vědu, ale že se v jistých oborech výrazně snoubí právě s matematikou a se širokým technickým využitím, takže začínám mít o své budoucnosti jasno.“

Studenti a učitelé, kteří by se chtěli do ČLO zapojit, najdou instrukce i ukázkové úlohy na webových stránkách soutěže, lingol.cz. Nový ročník začne v listopadu a nejúspěšnější řešitele čeká výlet na IOL tentokrát do Pekingu.