„Spousta lidí tady čekala už hodinu před začátkem akce. Jak jsme otevřeli, během asi dvaceti minut jsem jich napočítala stovku,“ popsala recepční DTO a odhadla, že během hodiny a půl burzu navštívilo kolem pěti set lidí. Akce trvala až do podvečera.

Nabídky práce i poradenství

Přicházeli nezaměstnaní různého věku, ale i mladí lidé, kteří brzy ukončí studium, či lidé ohroženi ztrátou zaměstnání nebo ti, kteří si chtějí osvojit nové dovednosti, a také zájemci o brigády.

Lidé si mohli vybírat z nabídky pracovních příležitostí i rekvalifikací, na přednáškách se mohli dozvědět, jak napsat motivační dopis či životopis a také čeho se vyvarovat, aby nepokazili pohovor u potenciálního zaměstnavatele. Široké poradenství poskytovali zástupci úřadu práce i živnostenského úřadu či poradenské firmy.

„Je dobré, že tady je na jednom místě nejen nabídka míst registrovaných úřadem práce, ale i zástupci personálních a zprostředkovatelských agentur. Akorát by tu mohlo být více i firem, které nabírají. Těch je tu málo,“ poukázala asi padesátiletá žena.

Firmy jsou opatrné

„Když jsme oslovovali firmy, mnohé říkaly, že nemají volná místa, je málo takových, které nabírají. Často i ty, jímž se začíná dařit, jsou opatrné, některé se zase obávají, jak se situace vyvine a zda nebudou muset spíše propouštět,“ řekla Anna Karásková z pořádající společnosti DTO CZ. Na burzu přicházeli nejen Ostravané, ale přijížděli i lidé z okolí. Mezi nimi například manželé z Frýdecko-Místecka, oba registrovaní na úřadu práce.

„Jsem bez práce přes tři roky, je těžké něco najít,“ svěřila se 43letá žena, profesí referentka. „Přišli jsme se zeptat i na nabídku práce v zahraničí. Ovšem pokud by se to dalo skloubit i s dětmi,“ řekla. „Jedno je na základní škole, druhé na střední, musíme si vše kolem toho zjistit,“ doplnil její o deset let starší manžel.

Poptávka vysoce převyšuje nabídku

„Dnes se sice více vyhledává práce elektronicky, přesto pořád hodně lidí využívá i tuto formu,“ komentovala velký zájem lidí o burzu práce Vladana Piskořová z Úřadu práce v Ostravě. Doplnila, že ji to nepřekvapilo. Úřad práce v Ostravě ke konci minulého měsíce evidoval přes 21 400 uchazečů o zaměstnání a ani ne 1700 volných pracovních míst.