"Když vám řeknu, že celý den máte hledět do rozsvícené žárovky, tak si o mně pomyslíte, že jsem blázen. Jenže jestliže se díváte celý den do zářícího monitoru, je to asi přibližně stejně nezdravé," uvedl lékař Petr Novák. Při dlouhodobém sledování obrazovky, která je zdrojem světla, se totiž zužuje zornička a je přesvětlená sítnice.

Dodržovat určité zásady

Pro snížení zrakové námahy radí lékaři několik opatření, například pracovat při vhodném osvětlení, dbát na správné umístění stolu a monitoru, zamezit oslnění a odleskům monitoru. Důležité také je dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

Používání moderních technologií může podle Nováka být pro zrak i výhodné. Programy umožňují zvolit pozitiv nebo negativ, tedy černé na bílém nebo bílé na černém či jiném odstínu. Pro oko je mnohem přirozenější, když podklad písmen je tmavý a písmena jsou světlejší.

Technologie pomáhají slabozrakým

Moderní technologie podle Nováka oceňují také lidé slabozrací a zrakově postižení. Ať už jsou to mobilní telefony se speciálním programem, čtecí zařízení, různé touch pady nebo zařízení computerového typu, obsahující programy, které dokážou zvětšit běžný text do požadované velikosti.

Opatrně s 3D projekcemi 

Novák zároveň upozornil na riziko 3D projekcí, které divák sleduje za pomoci speciálních polarizačních brýlí.

"Ne každý divák si z jejich sledování odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel v brýlích plnohodnotně vidí jenom ten, kdo má obě oči v pořádku, případně oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi nebo čočkami," varoval lékař. Návštěva 3D projekce tak může odhalit skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo.