Hlavní obsah

Téměř polovina Čechů bude letos žít od výplaty k výplatě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Na 40 procent Čechů je smířeno s tím, že letos nebude vytvářet žádné finanční rezervy a bude žít od výplaty k výplatě. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Partners uskutečnila v prosinci mezi více než tisícovkou respondentů agentura Ipsos Tambor.

Foto: Profimedia.cz

Přes osm procent Čechů si letos přeje zaplatit všechny své dluhy, půjčky, úvěry a přestat žít na dluh.

Článek

Jen 13 procent dotázaných plánuje, že letos bude spořit, investovat, vloží peníze do nemovitostí nebo vyhledá služeb finančního poradce. Přes osm procent respondentů by rádo splatilo své dluhy a půjčky. Asi 11 procent si chce své finanční plány promyslet a teprve pak se rozhodnou, jak se svými penězi naloží. Téměř pět procent si hodlá vylepšit finanční situaci tím, že změní zaměstnání.

Mladí si ve financích až příliš věří

Na 21 procent Čechů si podle průzkumu myslí, že mají své finance zvládnuty dobře. Nejvíce si v tomto ohledu věří mladí lidé (18 až 24 let) a starší (55 až 65 let), kde jejich důvěra v to, že mají peníze dobře zvládnuté, přesahuje 30 procent.

"Tyto výsledky potvrzuje i naše nedávné mezigenerační šetření mapující finanční gramotnost české populace. Také v něm si mladí lidé ve financích nejvíce věřili. Ale realita byla bohužel jiná. Jejich skutečné znalosti byly velmi slabé. Výrazně horší než v případě střední generace," uvedla marketingová ředitelka Partners Lada Kičmerová. Z průzkumu je podle ní patrné, že finanční krize dopadla už i na peněženky běžných občanů.

Vyšší vzdělání pomáhá

S vyšším vzděláním ubývá Čechů žijících od výplaty k výplatě. Nejčastěji tak žijí lidi bez vzdělání nebo ti se základním vzděláním.

Přes osm procent Čechů si letos přeje zaplatit všechny své dluhy, půjčky, úvěry a přestat žít na dluh. Nejvíce (zhruba 15 procent) dotázaných, kteří si přejí přestat žít na dluh, je z Plzeňského kraje. Lidé, kteří jsou nejčastěji připraveni utáhnout si opasky a šetřit, jsou z Karlovarského kraje (31 procent) a z Královéhradeckého kraje (27 procent).

Reklama

Výběr článků

Načítám