Vědci na Yaleově univerzitě zjistili, že lidé, kteří se ze snů probouzejí a dokážou je kontrolovat, jsou schopni se během snění naučit novým dovednostem.

Kontrolovat své sny

Vědci proto nyní pracují s myšlenkou učit lidi nové schopnosti pomoci zadání, o čem si mají nechat zdát. Nebude tak sice možné lidi pomocí snů ovládat, ale alespoň je využít pro jejich dobro, konstatují vědci citovaní serverem mailonline.

Lidé, kteří umějí kontrolovat své sny, mohou zažívat díky této neobvyklé schopnosti zvláštní euforii, jako kdyby něčeho dosáhli, říká Peter Morgan, vědec z Yaleovy univerzity. Nové vědecké poznatky však ukazují, že lidé skutečně mohou využít sny jako nástroj k učení. Nelze si však představovat, že by bylo možné se během snu naučit hrát na housle, upozorňují vědci.

Lidé s jasnými sny mají podle vědců z Yaleovy univerzity lepší výsledky u úkolů, které zkoušejí citové rozhodování ve společenských vztazích, napsal vědecký časopis New Scientist.

Naučit se sny využívat

Podle Morgana je možné tyto schopnosti posilovat a trénovat. Jeho tým nyní hledá způsob, jak učit lidi využívat jejich sny. Cílem je zlepšit u jednotlivců sociální schopnosti a schopnosti rozhodování.

Již dříve bylo dokázáno, že lidé cvičící úkoly během snů, je zvládají lépe i v realitě. Jedna švýcarská studie z Bernské univerzity například ukázala, že házení mincí do šálku ve snu zlepšuje cílení při házení předmětů v realitě.