Přestože je softwarové pirátství na ústupu, stále se najdou kraje, v nichž se pirátům mimořádně daří. Nejvíce nelegálního softwaru se vykytuje v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pomyslným „skokanem roku“ v potírání pirátství se stávají Jihočeský a Zlínský kraj, jež si shodně polepšily o čtyři příčky.

Praha v potírání pirátství vede

Dlouhodobým tahounem v potírání nelegálního softwaru je Praha. Tento fakt je dán vyšší četností zahraničních vlastníků firem prosazujících při odhalování počítačových pirátů mezinárodní standardy a vlastní korporátní řešení.

„Ačkoli je v metropoli největší množství firem, protipirátská prevence se zde stala převládajícím přístupem a normou. Pro firmy sídlící v Praze je typická větší citlivost na hrozbu restrikce, největší osvěta mezi zaměstnanci a také de facto nasycený trh s protipirátskými produkty,“ uvádí Robert Kleiner ze společnosti truconneXion.

Podle Kleinera se firmy v Praze a jejím středočeském okolí přesvědčily, že se jim respekt k právním normám vyplatí i finančně a že díky němu ušetří náklady. Motivací je tedy nejen hrozba z postihu, ale i racionálně odůvodněná snaha uspořit.

Zaměstnanci nelegálně stahující software mají v takto vybavených firmách mnohem obtížnější pozici. Snadno je odhalí už jediný report, který prokazatelně prezentuje jejich nezákonné aktivity.

Domácí pirátství stále kvete

Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 36 procent softwaru nelegálně a míra pirátství klesla za uplynulý rok celkově o jedno procento.

Za tímto poklesem stojí podle protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance) zejména firemní sektor a státní správa, v nichž užívání nelegálního softwaru kleslo o přibližně 3 procentní body, zatímco v sektoru domácností došlo naopak k růstu o 2–3 procentní body.

Pirátství tak tuzemským výrobcům a distributorům softwaru podle BSA ročně zkrátí tržby o přibližně 3,7 miliardy korun.