Zatímco v prvním ročníku loňského roku na nich studovalo 1079 dětí, letos je to téměř o šedesát méně. „Po jednom roce nelze hodnotit účinky stipendia, navíc jsme zjistili, že mnoho žáků a rodičů o tom vůbec neví,“ uvedl středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Přibylo žáků například v oborech zahradnické práce, potravinářská výroba či řezník, ale výrazně ubylo zedníků, strojních mechaniků či lakýrníků. Kvůli nezájmu o učební obory, jež jsou žádané na pracovním trhu, chystá kraj další kampaň pro jejich podporu.

Kromě stipendií, která byla nově zavedena  od tohoto roku a na nichž kraj vyplácí tisícovce studentů 300 korun měsíčně, bude na základních školách šířit letáky podporující vybrané učební obory. Nebudou chybět ani billboardy a brožury a také dotace pro některá učiliště na rekonstrukce učeben a dílen nebo na pořízení nového moderního vybavení a nejrůznější vzdělávací kurzy. Tato kampaň by měla odstartovat hned na počátku příštího roku.
Podle vedení kraje najdou v mnoha řemeslných oborech žáci lepší uplatnění, než když vystudují střední školu.

„Snaha dětí a jejich rodičů je jít na školu, mít maturitu a pak si najít dobře placené místo, ale v mnoha oborech se řemeslník uplatní mnohem lépe. Navíc některé děti ani nemají vlohy na studium, ale naopak jsou nadané pro nějakou práci, a přesto je rodiče tlačí na studium. Kromě toho řemeslo už nejsou jen špinavé stroje a fyzicky těžká práce,“ lákal na řemeslné obory radní pro oblast školství Milan Němec (ČSSD).