Myšlenku začali realizovat v Mostě, uvažují o ní i další města. Informoval o tom ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Nový způsob přidělování zakázek Most využil zatím pouze pro projekty v problémových oblastech. "Dvě veřejné zakázky již byly takto vyhlášeny," sdělil František Jirásek z mosteckého magistrátu. Jedna byla dodatečně zrušena, ovšem z jiných důvodů, než byl požadavek na přijetí dlouhodobě nezaměstnaných. Výběr firmy na údržbu bytového fondu na sídlišti Chanov vedení města dokončilo, vítězná společnost podmínku splnila.

Most nyní čeká, jaké zkušenosti s tímto způsobem zadávání zakázek získá. Další města nicméně uvažují o tom, že by podmínku práce pro dlouhodobě nezaměstnané rozšířila třeba na veřejné zakázky na stavební práce nebo služby. O zavedení takovýchto tendrů uvažují například v Roudnici nad Labem. Je to však běh na dlouhou trať, zvláště před volbami, sdělil prohlásil mluvčí města Tomáš Pokorný.

Opatření ladí se zákonem, zastupitelstvo musí schválit příslušnou směrnici

Opatření je přitom v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a je dostupné každému městu, které se pro něj rozhodne, upozorňuje Šimáček. Jakékoliv město může podle něj rozhodnutím zastupitelstva schválit směrnici, která takovou klauzuli bude obsahovat. Agentura pro sociální začleňování se podle něj snaží přesvědčit i další města, aby se tím začala zabývat.

Důvodem je podle Šimáčka rostoucí dlouhodobá nezaměstnanost, která se ve velké míře dotýká i mladých lidí. "Například ve vyloučených lokalitách v současné době dorůstá generace lidí, kteří nikdy nepracovali," řekl. To znamená vysoký podíl lidí, kteří nemají šanci sehnat zaměstnání a pobírají sociální dávky.