Dohoda se nevztahuje na zahraniční pobočky společnosti, která působí i v Česku. Loni v říjnu například společnost Siemens Kolejová vozidla propustila z pražského závodu Zličín všech zhruba 1000 zaměstnanců. Vyplatila jim ovšem na české poměry vysoce nadstandardní odstupné ve výši 16 platů.

"Je to zřetelné a dlouhodobé přihlášení se k působení v Německu. Siemens je odpovědný zaměstnavatel a každý jednotlivý zaměstnanec je pro nás důležitý," ohlásil minulý týden slavnostně dohodu šéf Siemensu Peter Löscher.

Dohoda se nevztahuje na počítačovou divizi SIS

Ta nahrazuje předchozí zaměstnanecký pakt dojednaný s odbory v roce 2008, který měl vypršet tento měsíc a vztahoval se jen na 95 000 pracovníků mateřské firmy Siemens. Jeho nástupce, vyjednávaný několik měsíců, byl rozšířen i na zaměstnance dceřiných společností v Německu s výjimkou krizí otřesené počítačové divize SIS, kde bude zrušena nejméně pětina z 10 000 míst. Na tu se nevztahuje.

Vedení Siemensu tvrdí, že chce při řešení personálních otázek "stejně jako v minulosti" vyčerpat všechny prostředky, než přikročí k propouštění. Znamená to podle něj přesuny zaměstnanců mezi pobočkami nebo rozdělení práce pomocí zkráceného úvazku, takzvaného kurzarbeitu. Pokud by v důsledku špatných hospodářských výsledků muselo sáhnout k rušení míst, bude se na tom podle dohody muset domluvit s odbory.

Odborník: Dohoda nepřináší nic nového

Podle německého odborníka na pracovní otázky Gerharda Bosche z Duisburské univerzity je uzavření tohoto zaměstnaneckého paktu snahou koncernu zlepšit svou image. Dohoda podle něj nepřináší nic nového. I přes garance bude moct Siemens místa rušit například tím, že nově neobsadí volné pozice. "U takto velkého koncernu to může být i 3000 až 4000 míst za rok," upozornil v televizi WDR. Dceřiné společnosti může také prodat, doplnil Bosch.

"Siemens tak mnoho neriskuje, protože už prošel značným zeštíhlením. V předchozích dvou letech bylo jen v Německu zrušeno více než 5000 pracovních míst. Teď přichází konjunktura a knihy zakázek jsou plné - na propouštění tak není prostor," komentoval Bosch i pro mnohá německá média překvapivý krok Siemensu. Zda se dohoda týká i zlepšení platových podmínek zaměstnanců firmy, její prohlášení ani vyjádření IG Metall neuvádějí.

Siemens je největší strojírenskou skupinou v Evropě. Celkem působí ve 190 zemích světa, kde zaměstnává na 400 000 lidí. V Česku slaví už 120. výročí působení. Produkuje širokou škálu výrobků od turbin a rychlovlaků přes průmyslové roboty až po osvětlovací techniku.