Tuzemští zaměstnanci si v prvním kvartálu 2010 přáli průměrně 18 779 korun, což je o 19 % méně, než v průměru nakonec reálně dostávají. Vyplývá to z analýzy společnosti Profesia, která provozuje stejnojmenný pracovní portál v Česku a na Slovensku.

V rozsáhlém průzkumu se srovnávaly očekávané platy, které by si lidé přáli mít a uvádějí je v životopisech, s reálnými průměrnými platy vyplácenými zaměstnavateli podle kontinuálního průzkumu Merces.cz.

„Očekávané platy byly vždy nižší než skutečné, ale v prvním kvartálu 2010 je tento rozdíl největší od roku 2008. Uchazeči ve svých životopisech uvádějí o 19 % nižší plat, který poptávají, než činí průměrný výdělek v ekonomice,“ říká Miroslav Dravecký, projektový manažer společnosti Profesia.

Podle Draveckého to znamená, že si  Češi plně uvědomují rizika probíhající krize. „Situace na Slovensku je naprosto odlišná. Tamní mzdová očekávaní stále rostou, i když pomaleji než v minulosti. Srovnání tak přináší paradox: ačkoliv je průměrný plat na Slovensku výrazně nižší než v České republice, Slováci v roce 2010 očekávají 761 euro, což je zhruba 19 400 korun. Jinými slovy, očekávají vyšší mzdu než Češi,“ říká Dravecký.

V roce 2008 byla mzdová očekávání Čechů o 9 % nižší než realita na mzdových páskách, nyní je již zmíněných 19 %.