„Spojení právního a obchodního světa je s ohledem na aktuální hospodářskou situaci po celém světě stále vyhledávanější kombinací. Spoustě firem už nestačí externí spolupráce, ale potřebují mít při zvýšených legislativních nárocích odborně zaměřeného právníka přímo ve své firmě,“ vysvětluje Marie Brejchová, prezidentka Unie podnikových právníků, která se ve spolupráci se školami snaží nabídnout nejen svým členům, ale i studentům semináře s příklady z praxe v různých firmách. Touto atraktivní formou tak přibližuje povolání budoucím adeptům.

Studenti potvrzují: Mít jenom právo už nestačí

Stoupající zájem v posledních letech potvrzují také studenti, kterým čistá forma studia práv většinou nestačí, proto vyhledávají perspektivní kombinace.

„Je výhodou se už při studiu zaměřit specifickým směrem a získat větší vhled do problematiky. Podnikový právník má budoucnost a dokážu si představit, že se tomu po studiu budu věnovat na plný úvazek. Mezi spolužáky je nás se stejným zaměřením hned několik,“ říká studentka Iva Šteflová, která právo a ekonomii studuje na dvou vysokých školách.

Unie nahrazuje neexistující profesní komoru

Unie podnikových právníků, která nahrazuje neexistující profesní komoru, sdružuje v současné době stovky firemních právníků z celé republiky a podle Marie Brejchové jich bude do budoucna přibývat.

„Spolupráci se školami považuji za stěžejní z hlediska dalšího vývoje a vzdělání podnikových právníků.Společně s Masarykovou univerzitou v Brně pořádáme v průběhu jara cyklus jarních seminářů a na podzim pak spolupráce vyvrcholí mezinárodní konferencí podnikových právníků s názvem Právnický podzim,“ dodává odbornice na podnikové právo z UPP Marie Brejchová.