"Chceme motivovat žáky a rodiče. O technické obory je menší zájem. Nový stipendijní řád by měl být v platnosti od příštího školního roku," řekl Forman.

Ředitelé mají přibližně dva týdny na to, aby navržený stipendijní řád okomentovali a navrhli změny. Kraj plánuje, že stipendium získá manuálně zručný student, roli ale budou hrát i jeho studijní výsledky a docházka.

V prvním ročníku lze takto získat 300 korun měsíčně, v druhém 300 až 500 korun, v třetím okolo 600 korun. "Peníze se budou vyplácet za pololetí zpětně," dodal Forman.
Středním školám rok co rok ubývají studenti. O technické obory není zájem. Kraj v koncepci školství navrhl, aby některá gymnázia a obchodní akademie příští školní rok neotevřely jeden nový ročník.

Ředitelé některých škol s doporučením nesouhlasí, jiní vyčkávají až do přijímacích zkoušek, kdy se ukáže, jaký je skutečný zájem žáků o studium. Krajská radní Jan Pernicová deklarovala, že zavírání tříd na obchodních akademiích a gymnáziích je jen jedním z prvních kroků nové koncepce, na řadu má přijít uzavření a slučování učilišť, která se potýkají s úbytkem studentů.