S firmou se totiž rozhodl ukončit spolupráci koncern Volkswagen Group. Kvůli tomu dochází v ostravském závodu k výraznému omezení výroby. Nový investor, který chtěl výrobce automobilových těsnění koupit, proto svou nabídku stáhl. Vyplývá to z informací z insolvenčního rejstříku. Podle soudu lze očekávat, že dojde k vyhlášení konkurzu.

Ředitel Henniges Automotive Jan Pýcha České televizi řekl, že odstoupení od spolupráce ze strany koncernu Volkswagen znamená, že došlo ke značnému útlumu a ztrátě výroby zejména pro společnosti Audi a Škoda.

Výrobu v Příboře chce firma zachovat

Výrobu ve svém druhém závodu firmy v Příboře na Novojičínsku, kde nyní pracuje podle vyjádření insolvenční správkyně Kateřiny Martínkové pro soud 127 lidí, chce firma zachovat. Předpokládá, že malosériová výroba náhradních dílů bude pokračovat i v následujících měsících.

Podle personální ředitelky firmy Henniges Automotive Dagmary Hönigové bylo již v lednu z ostravského závodu propuštěno 80 lidí. Celkem v něm nyní pracuje přes 350 lidí. "Ještě přesně nevíme, jak dlouho výroba pojede. Zatím je to směřováno, že výroba v ostravském závodě by měla jet do konce března. K útlumu bude docházet postupně. My už jsme oznámili na úřadu práce hromadné propuštění. Neznamená to ale, že propustíme všech 350 lidí. Úřadu práce jsme oznámili, že půjde zhruba o 250 lidí, s tím, že čísla jsou pouze informativní," uvedla Hönigová.

Propouštění potrvá několik měsíců

Propuštění podle ní bude probíhat v průběhu několika měsíců. Někteří zaměstnanci se případně mohou přesunout do závodu v Příboře. "Propuštěným zaměstnancům se snažíme poskytnout maximální servis při hledání nového zaměstnání. Spolupracujeme i s okolními firmami na umisťování zaměstnanců i s personálními agenturami. Věříme, že spousta lidí si práci co nejdříve najde," dodala Hönigová.

Soudce Krajského soudu v Ostravě Petr Budín České televizi řekl, že vzhledem k tomu, že se nenabízí další alternativy restrukturalizace majetku firmy, lze očekávat prohlášení konkurzu.

Firma Henniges Automotive (dříve GDX Automotive) kvůli finančním potížím podala sama na sebe insolvenční návrh předloni v listopadu. Soud prohlásil úpadek loni 21. ledna. Věřitelé Henniges Automotive tehdy přihlásili pohledávky v celkové výši 953 miliónů Kč.