"Průměrný plat nemocničního lékaře se pohybuje od 41 300 do 52 000 korun hrubého, průměrný plat sestry od 18 500 do 23 700 korun. Platy lékařů stouply loni v průměru o 6,7 procenta, platy sester o 5,8 procenta," zjistil průzkum. Vláda schválila návrh nové platové tabulky, která navyšuje od července platy lékařů o sedm procent a sester o 15 procent.

Podle ekonomického náměstka pražské Fakultní nemocnice Motol Jiřího Čihaře nepřekvapí, že platy lékařů rostly loni zhruba na úrovni inflace. Více je podle něj překvapivé, že platy sester rostly pomaleji, přitom jich je v metropoli nedostatek.

"Vypadá to, jako by se nastávající problém s nedostatkem sester ještě nepromítl plně do mzdové politiky organizací, které na anketu odpovídaly," komentoval Čihař průzkum.

V Praze jsou platy ještě vyšší

Průměrný plat je v Praze podle Čihaře ve skutečnosti vyšší, průzkumu se v metropoli zúčastnily jen dvě z pěti fakultních nemocnic. "Platy sester v Praze se ve fakultních nemocnicích pohybovaly v lednu až dubnu letošního roku od 23 800 až do 28 000 korun," upřesnil Čihař.

Podle průzkumu HCI se valné většiny nemocnic zatím ekonomická krize nedotkla. Nemocnice v Česku jsou na tom oproti slovenským výrazně lépe. Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven SR Eduarda Kováče se krize dotkla 90 procent slovenských nemocnic, takže začaly propouštět. České nemocnice se naopak snaží nalákat zejména chybějící sestry, někde například na zkrášlovací plastickou operaci, jinde na levnou nemocniční školku.