Nejdůležitější je dobře zvolit námět podnikání, řekla. Řada Čechů se myslí, že se know-how naučí sami.

Češi, kteří hledají své uplatnění na trhu práce, zůstávají dlouho závislí na státu. To je rozdílné oproti řadě jiných států, kde se raději pouští do malého podnikání. Největší překážkou v začátcích je nedostatek praktických znalostí o firemních financích, účtování, jednoduchém marketingu, jednání s klienty a zaměstnanci, řekl pořadatel.

Komu jsou kurzy určeny?

"Série kurzů Naučte se řídit byznys je určena budoucím podnikatelům a manažerům, kteří nedisponují praktickými znalostmi ani dostatkem peněz na vzdělání. Účastník platí pouze administrativní poplatek stokorunu za den, celkově pak 800 Kč," dodal. To je možné díky financování z prostředků Citi Foundation. Za obdobné vzdělání se podle Kloboučníka nyní na trhu platí přibližně 3000 až 4000 za jeden den.

"Podobné kurzy nabízí řada firem, ale uváděná cena je velmi slušná," řekla ředitelka klatovského úřadu práce Marie Bučková. Češi jsou konzervativnější a pokud například přijdou o práci, bojí se začít sami podnikat kvůli tomu, že neuspějí. Odvážnější jsou Moravané.

Kurzy Erudia budou v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích a Liberci. Lektory jsou profesionálové z praxe. V závěru každý obhájí vlastní podnikatelský projekt.

Společnost pořádá kurzy podruhé. Letos jej absolvovalo 200 účastníků, řada nezaměstnaných, ale také například matek, jež se po mateřské dovolené rozhodly zůstat doma a podnikat. "Máme absolventy, kteří se na základě podnikatelského plánu vypracovaného v kurzu, rozhodli otevřít restauraci, obchod s potravinami, centrum pro péči o tělo anebo nabízet kurz plavání pro děti," dodal Kloboučník.