Prodloužené vyplácení podpory by se týkalo lidí, kteří přišli o práci v důsledku hospodářské recese a v předcházejících třech letech pracovali. V lednu začne platit vládní novela zákona o zaměstnanosti, která vyplácení dávek naopak o měsíc zkracuje.

Sobotka řekl, že prodloužení vyplácení podpory v nezaměstnanosti na devět měsíců by znamenalo náklady ve výši několika miliard korun v dvouletém období. "Nezdevastovalo by to veřejné rozpočty," míní Sobotka. Navíc se dá podle něj počítat s možným využitím prostředků EU, například fondu na podporu obětí globalizace. S návrhem chce ČSSD přijít na počátku příštího roku.

"I kdyby nezaměstnanost krátkodobě vzrostla na sedm procent, tak je to pořád méně, než bylo po drtivou většinu osmileté vlády sociální demokracie," řekl na to ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Tehdy s takovým nápadem nepřišli, dodal. Pro takové opatření by ruku nezvedl, podle něj jde o "drahý nápad", který "podvazuje motivaci".

Podle Nečase je Česko na krizi připraveno

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) je na případné důsledky krize český sociální systém připraven. Nečas očekává, že pokud by hospodářský růst v ČR v příštím roce dosáhl jen dvou procent, mohla by míra nezaměstnanosti vzrůst až na sedm procent. V listopadu činila 5,3 procenta. Bez práce bylo 300 237 osob. Úřady práce budou mít prý návod, jak zvládnout případný příval nezaměstnaných.

V praxi to vyzkoušel například havlíčkobrodský úřad práce. Právě u něj se evidovali zaměstnanci skláren Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou, které skončily v konkurzu. Pro propuštěné skláře úřad zřídil zvláštní pracoviště, kde se uchazečům individuálně věnovala skupina úředníků.

Hospodářská krize se podle Sobotky dotkne všech odvětví a hrozí hromadná propouštění. Vláda podle ČSSD situaci podceňuje. Širší vedení sociálních demokratů v sobotu projednalo vlastní program opatření proti krizi.
   
Nečas věří tomu, že receptem na nezaměstnanost budou nová pravidla, která začnou platit v lednu. Podle nich by měl každý nezaměstnaný po pěti měsících bez práce spolupracovat s úředníky na vytvoření osobního plánu kroků k získání místa. Pokud nebude chtít, přijde o sociální dávky.