Odborné semináře, firemní školení, tématické zájezdy, kongresy, exkurze a studijní cesty – to vše jsou aktivity, které jsou vzhledem k odborné náplni daňově uznatelné.

Nabídky agentur specializovaných na incentivní programy obsahují množství nevšedních zážitků. Jako doplněk pro odreagování lze k programu přidat třeba řízení plachetnice, jízdu snowmobilem po ledovci nebo potápěčské safari. Nabídky pochopitelně obsahují i řadu méně adrenalinových a exotických činností.

Realizace „na klíč“ má řadu výhod

Jedno však mají společné, jde o moderní trend dnešní podnikové kultury. Realizace na klíč přináší řadu výhod. Veškeré starosti s organizací a koordinací připadnou zkušené agentuře, která dodá veškeré doklady, zařídí cestovní náležitosti a pomůže vše naplánovat. Dále připraví podrobný rozpis nákladů, slev a účtování položek, zařídí kompletní cestovní pojištění a obstará víza. Analýzou programu s daňovými poradci zajistí, aby byla celá akce pro klienta daňově uznatelná.

Důvodem, proč je o podobné aktivity v dnešní době tak veliký zájem, je podle Tomáše Cikána, ředitele cestovní kanceláře ESO travel fakt, že se jedná o součást důmyslného nástroje pro práci se zaměstnanci a s image společnosti. Roli hraje i to, že už podobné akce vzhledem k měnící se legislativě a rostoucím cenám nikdy levnější nebudou.

Cena je důležitá, na kvalitě programu by se ale nemělo šetřit

Ceny incentivních programů však nelze srovnávat s běžnými turistickými zájezdy. Výdaje za kvalitní služby a odborný program nejsou zrovna těmi položkami, na kterých by se mělo šetřit. Platí zde jednoduchá úměra – čím je lokalita méně atraktivní, tím kvalitnější by měl být program a zážitky.

Velmi perspektivní je proto také tuzemská turistika, u které lze část ušetřenou na cestovních nákladech plně investovat do kvalitnějšího programu. Nabízené lokality a akce však rozhodně neatraktivní nejsou. Jde o působivé prostory hradů, zámků, klášterů, jízdy historickými vlaky, koncerty v jeskyních, atd. Zájem začíná být o outdoorové programy v podobě jízdy s terénními vozidly či střelbě z různých zbraní.

O tom, jaké se pro incetivní turistiku nabízejí destinace, a jaký zvolit program, se dočtete příští týden.