Podniky ovšem vesměs považují propouštění až za nejzazší řešení, situaci se budou snažit zvládnout například omezením výroby a snížením platu, vyplývá to z ankety mezi úřady práce a podniky v celé ČR.

Na Vysočině mají úřady práce už ohlášeno hromadné propouštění zhruba 2000 lidí v šesti podnicích, k němuž firmy přistoupí během letošního podzimu a zimy. Kvůli poklesu zakázek mají zatím největší potíže výrobci autodílů, kteří byli v posledních letech tahouny růstu tržeb i zaměstnanosti v regionu. Velké problémy má sklářský a textilní průmysl, propouštění se v kraji začíná objevovat například i u potravinářských a lesnických firem.

V Moravskoslezském kraji oznámilo hromadné propouštění sedm zaměstnavatelů, kteří kvůli celosvětové hospodářské krizi rozdali výpovědi celkem zhruba 650 lidem. Ti tak přijdou o zaměstnání do konce roku. Vedle nich ale na úřady práce v kraji míří stovky lidí, jimž vypršel pracovní poměr na dobu určitou. Největší hromadný odchod zaměstnanců v kraji zatím oznámila novojičínská firma Visteon Autopal, která vyrábí automobilové součástky a zejména osvětlovací techniku do automobilů a která propustí během tří měsíců až 550 zaměstnanců.

Kde se nebude propouštět dojde ke snížení výplat

Také v Pardubickém kraji se finanční krize projevuje stále silněji. Stovky zaměstnanců o Vánocích nedostanou stoprocentní výplatu. Úbytek dodávek se projevuje v automobilovém, strojírenském a elektrotechnickém průmyslu. Později může zasáhnout i další obory. Většina firem bere propouštění zaměstnanců jako nejzazší řešení a pouze omezuje výrobu. Pracovníci tak za celý měsíc nebo některé pracovní dny dostanou jen 60 procent platu.

Podobná je situace v Jihočeském kraji. Několik firem už požádalo úřady práce o přechod na omezený režim výroby. Jejich zaměstnanci tak dostanou 60 procent mzdy. Firmy už většinou propustily dělníky z agentur a zaměstnance z ciziny, ruší přesčasy, upravují směny a lidem dávají dovolené. Hromadné výpovědi zatím žádná společnost v kraji nerozdala, vlastní pracovníky se snaží pokud možno udržet co nejdéle.

Ostatní regiony se zatím drží

Naopak na trhu práce v Libereckém kraji se zatím hospodářská krize projevila jen minimálně. Nezaměstnanost sice výrazně nestoupá, ubývá ale pracovních příležitostí. Jen na Liberecku se tak v říjnu snížila nabídka pracovních příležitostí o 500 míst na 3780, informovala ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková. Ta očekává, že krize se na trhu práce v Libereckém kraji projeví výrazněji až v prvním čtvrtletí příštího roku.

V některých regionech je situace relativně příznivá. Třeba pražské firmy hlásí propouštění pouze v řádu desítek lidí. Současná finanční krize se tak zatím na nezaměstnanosti v Praze neprojevila. "Velké propouštění nahlášené nemáme, zatím to není nijak dramatické," dodala Hana Václavíková z Úřadu práce hlavního města Prahy.