Hlavní obsah

Šéfové se při prosazování své dominance chovají jako šimpanzi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

CANBERRA

Mužští šéfové se podle výzkumu australských vědců chovají jako příslušníci zvířecí říše, zejména jako šimpanzi. Badatelé z Univerzity Nového Jižního Walesu si vzali na mušku stovky manažerů a zaměstnanců a dospěli k závěru, že v každém pracovním prostředí si bossové, stejně jako dominantní zvířata, vyznačují své území, prosazují svou autoritu a stavějí na odiv svou moc.

Článek

Manažeři také oblékají tmavé obleky s košilemi nebo vázankami jasných barev, stejně jako se zvířata okázale chvástají zářivě barevnými částmi těla. Zatímco v přírodě je účelem přivábit partnerku, v úřadě jde o prosazení místa v hierarchii, píše britský list The Daily Telegraph.

"Z evolučního hlediska je známo, že asi 200 druhů (zvířat) se naparuje a nadouvá hruď," vysvětlil šéf vědeckého týmu, profesor Jeffrey Braithwaite. "Homo sapiens se během více než dvou milionů let vyvinul v kmenového a hierarchického jedince, a skutečně se na vývojové biologické úrovni příliš neliší od jiných (živočišných) druhů. Patrně to máme zakódováno v genech."

Podle studie, uveřejněné v odborném australském časopise Journal of Health Organisation and Management, mají vedoucí pracovníci sklon pořizovat si větší židle než kdokoliv jiný, mluvit hlasitěji a častěji vyrušovat. Svou mluvu také prošpikovávají managementovým žargonem a akronymy ve snaze mást lidi.

"To, co jsme objevili, je univerzální, animální předvádění moci, mužnosti, sexuality a autority, které se zdá být hluboce zakořeněné," dodal Braithwaite.

Reklama

Související témata:

Související články

Staňte se agentem MI6!

Britská tajná služba MI6 se rozhodla hledat nové agenty i na internetu a zveřejnila náborové inzeráty na globálním komunitním serveru Facebook. Jejich...

Výběr článků

Načítám