Do projektu, který začal loni v prosinci a skončí v závěru srpna, se zapojila zhruba stovka lidí bez přístřeší. Projekt s názvem Aktivizace - rehabilitace - práce stál přes sedm milionů korun, sdělil radní Jiří Janeček (ODS), který má na starosti sociální problematiku.

Projekt financoval magistrát, stát a Evropský sociální fond. Za cíl si kladl nalézt práci pro lidi žijící na pražských ulicích, které firmy odmítají zaměstnávat. Většina z bezdomovců má totiž záznam v trestním rejstříku. Podle Janečka se podařilo přesvědčit desítky společností, aby na lidi bez domova změnily názor.

Bezdomovcům nabídly uplatnění například v zahradnictví, na pásové výrobě nebo na stavbách. Jedním z prvních zaměstnavatelů se stalo i centrum sociálních služeb. To má v popisu práce pomáhat lidem v tíživé životní situaci, a to nejen z Prahy a České republiky, ale i cizincům.

Projekt připravoval vybrané bezdomovce na návrat do společnosti. Odborníci je učili, jak si vyhledávat zaměstnání nebo jak psát životopisy. Účastníci projektu byli sledováni i po získání práce. Podle Janečka by jinak hrozilo, že se nebudou schopni vzdát svobodného života.