Takzvaný podnikatelský inkubátor v Brně už funguje. Nabízí pomoc převážně firmám z oboru informačních technologií. Další zařízení tohoto typu se staví a budou ho využívat biotechnologické firmy. Vysoké učení technické kromě toho chystá strojírenský inkubátor. Zařízení zaměřené na kreativní firmy má mozaiku doplnit, řekl novinářům náměstek hejtmana Milan Venclík.

Jihomoravský kraj chce inkubátor postavit převážně za evropské peníze; dotace z Bruselu podle Venclíka použil kraj i v předcházejících případech. Kraj by tak platil zhruba čtvrtinu nákladů. Podle Venclíka by inkubátor měl nabízet asi 2 000 čtverečních metrů kanceláří pro zhruba 40 firem. Kde bude stát, se zatím nerozhodlo.

V kraji je dnes v inkubátorech 4 500 metrů čtverečních ploch, cílem je mít pro začínající podnikatele s nápadem 10 000 metrů prostor, řekl náměstek. Kraj buduje inkubátory ve spolupráci s vysokými školami. Pro nově zvažované zařízení bude podle Venclíka partnera teprve hledat.

Kraj vložil do podpory inovativního podnikání stovky milionů korun. Jen v letošním rozpočtu je na stavbu biotechnologického inkubátoru (INBIT) v rozpočtu 155 miliónů korun.