Tento měsíc odstartovala kriketová India Premier League (IPL), zkrácená podoba tradičního kriketu, která tuto hru mění v poameričtěnou sportovní zábavu. Na ni byly do Indie dovezeny roztleskávačky ze zahraničí, ale vzápětí se ozvali někteří rozčílení politici, podle nichž je to veřejná potupa indické kultury.

Samotné roztleskávačky si pro změnu stěžují na lascivní poznámky a urážky diváků, které jim jejich práci znepříjemňují. "Bylo to děsivé," říká Tabitha, roztleskávačka z Uzbekistánu. "Ať jedeme kamkoli, jsme připravené na to, že se budou tu a tam ozývat lechtivé nebo posměšné poznámky, ale tím, co lidi říkají tady, obsahem i úrovní jejich poznámek, jsem upřímně šokovaná."

Samotná IPL se velmi dobře chytila v Indii, kde žije 1,1 miliardy obyvatel a zároveň největší počet fanoušků kriketu na světě. Televizní práva se prodala za více než 900 miliónů dolarů a hráči osmi týmů, mnozí dovezení ze zahraničí, byli vydraftováni za milióny.

Konzervativci volí přirovnání k barovým tanečnicím

"To, co roztleskávačky dělají během kriketových zápasů, je desetkrát vulgárnější než to, co se dělo v tanečních barech v Bombaji," stěžuje si Nitin Gadkari, vůdce Indické lidové strany (BJP) ve státě Maháráštra, který je domovem kriketového týmu Mumbai Indians. BJP je hlavní indickou opoziční stranou a bývalou součástí koalice, která zakázala v Bombaji oblíbené bary, kde dívky na pódiu tančily na hudbu známou z bollyoodských filmů.

"Když jsme mohli zakázat taneční bary, jak můžeme dopustit takhle vulgární tanec na kriketovém hřišti? Dostávám spoustu stížností a roztleskávačky musejí být z hřišť okamžitě vykázány," říká Gadkari. "Proč se takhle vystavují? Jaký to má smysl?" dodává Parvárí, žena v domácnosti z Bengalúru.

Někteří Indové ale říkají, že kritici jsou pokrytečtí, pokud jim vadí roztleskávačky v zemi, jež proslula smyslnými bollywoodskými muzikály. "Naše hvězdy nosí ve filmech hodně skrovné oblečení, ale zdá se, že proti tomu nikdo neprotestuje," míní Mohan, marketingový odborník z Bengalúru. "Není tohle trochu měření dvojím metrem?"