S návrhem novely zákona přišli poslanci Tomáš Kvapil, Libor Ambrozek, Jiří Carbol, Ludvík Hovorka a Michaela Šojdrová. Spolu s nimi je pod ním podepsaný i stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD Radko Martínek. Podobné opatření prý chystá i ministerstvo financí.

Tomáš Kvapil řekl, že o novele opakovaně jednal s občanskými demokraty, kteří jsou s lidovci a zelenými ve vládní koalici. "V zásadě proti tomuto návrhu námitky nejsou," uvedl.

Autoři argumentují hlavně tím, že do vlastního příjmu manželky se zahrnují peníze, které dostává v mateřství. Pokud ale větší část těchto peněz dostane během jednoho roku, je pravděpodobné, že její manžel poté slevu na dani nezíská.

Poplatníci získají ročně o 10 tisíc korun víc

Dopady na státní rozpočet odhadují autoři na 0,3 miliardy korun ročně. Na druhou strany ale předpokládají, že zhruba 30 000 daňových poplatníků získá ročně o 10 000 korun víc.

"Tento návrh má souhlas ministerstva financí", uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Upozornil ale, že ministerstvo v těchto dnech posílá do vlády novelu zákona o daních z příjmu, která obsahuje totéž a není tedy v rozporu s poslaneckým návrhem.

Také poslanec Kvapil připouští, že to samé bude i v připravovaném vládním návrhu. Chce však, aby bylo možné navýšený limit uplatnit už za zdaňovací období 2008. "Proto jsem považoval za důležité podat to co nejdříve," dodal.

ODS návrh podpoří, i když se jí přístup navrhovatelů příliš nezamlouvá. "My ten návrh podpoříme, přestože v obecném smyslu není součástí připravovaného návrhu ministerstva financí. A je podáván jako samostatný návrh, přestože autor si je vědom, že je připravována širší novela," řekl ČTK daňový expert ODS Michal Doktor.