Na projekty požádá kraj o dotace z evropského sociálního fondu. "Letos chceme projekty připravit. Naším úkolem bude najít vhodné dotační programy, věznice zase vybere vhodnou cílovou skupinu," řekl krajský radní Miloslav Macela.

V pardubické věznici v současnosti pobývá přibližně 670 vězňů, pracovat jich může 400. Ostatní již dosáhli důchodového věku nebo jsou v invalidním důchodu. Podle ředitele věznice Jiřího Tregela pracuje 72 až 75 procent odsouzených, což je výrazně nad republikový průměr ve věznicích.

"Stále ale stoupá procento vězňů, které nemá pracovní návyky. Rovněž mívají jen základní vzdělání," řekl Tregel. Mnozí vězni se pracovním povinnostem umějí vyhnout a například z kázeňských trestů si nic nedělají, dodal.

Vězni pracují v prádelně i na stavbách

Vzorem může být věznice ve Vinařicích, která má truhlářskou dílnu. Odsouzení v Pardubicích by se rovněž mohli naučit nějaké řemeslo. "Předně se jim však musí odborně vysvětlit, že by měli pracovat a s různými pracovními úkony se seznámí v terapeutických dílnách," uvedl Macela.

Firem, které zaměstnávají pardubické vězně, je hned několik. O nabídky podle Tregela nemá věznice nouzi. Zaměstnává je prádelna, společnost, která vyrábí hevery, vězni odstraňují odpad z plastových oken. Mimo věznici také několik odsouzených vykonává pomocné práce na stavbách nebo v kovovýrobě. Jedná se vždy o méně kvalifikačně náročné činnosti.

"Těch nabídek, kdy by vězni pracovali venku je samozřejmě víc, ovšem jen velmi malé procento odsouzených splňuje zákonné podmínky. V Česku jich je jen několik stovek," řekl Tregel.

Dotační peníze by měly pomoci i rodinám odsouzených z Pardubického kraje. Podle radního Macely jsou tito lidé často ve finanční tísni, mívají i psychické problémy. Terénní pracovníci by jim mohli například pomáhat při zajištění terapeutické pomoci nebo je naučit orientovat se na úřadech.