V Brně jsou lidé ochotni pracovat za plat nejméně 65 korun za hodinu, uvedla Marie Pípalová z agentury Index Nosluš. Méně peněz jsou podle ní ochotni brát jen cizinci, s výjimkou Slováků.

Pracovníky z Ukrajiny, Vietnamu a dalších zemí je ale většinou možné přijímat jen na nejméně kvalifikované práce, o které Češi nemají zájem, poznamenala Pípalová.

Češi si více vybírají

Problémy s obsazením volných pozic nemají agentury jen u pomocných prací. Téměř žádný zájem není o práci pokladní v obchodě, hlavním důvodem je především riziko manka. O tato pracovní místa se tak v poslední době často zajímají Slováci, shodují se oslovené agentury.

Češi si zvykli na lépe placená místa. "Máme i firmu, které platí 180 korun za hodinu, to už je ale práce pro člověka s naprosto plynulou němčinou," poznamenala Marcela Dvořáková z agentury StartPeople.

Zájem roste, nejvyšší bude tradičně před prázdninami

Zaměstnávání na dohodu má podle agentur výhody i nevýhody. Rozhodujícím faktorem hovořícím pro brigádníky je hlavně časová a finanční úspora, míní ředitel agentury Sodat Milan Vyleťal. "Z analýz, které si naše agentura dělá, lze ale říci, že za posledních pět let je zájem o agenturní zaměstnance vyšší," poznamenal.

Největší nápor zažívají pracovní agentury před letními prázdninami. Zájem o brigádníky na léto je ale zatím v útlumu. Některé firmy už podle agentur zájem projevily, nejvíc objednávek na toto období ale personalisté čekají na konci května a v červnu.