Systém nemocenské by měl být přinejmenším pro firmy i jednotlivé živnostníky jednodušší. Změny přináší vládní novela zákona o nemocenském pojištění, která ve středu úspěšně prošla prvním čtením ve Sněmovně.

Levicoví poslanci ale chtějí při dalším projednávání znovu otevřít zmiňovanou otázku nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Od začátku letošního roku ji zaměstnanci nedostávají vůbec, což podle nich vede k machinacím s nástupy na nemocenskou i k umělému natahování doby, kterou zaměstnanci na nemocenské tráví.

„Když už nic jiného, tak víceméně ty první tři dny nemoci by měly být osvobozeny od nutnosti prokazovat neschopenkou, že je člověk nemocen, protože to vytváří další náklady,“ řekl předseda sněmovního výboru pro sociální politiku Zdeněk Škromach s poukazem na poplatky u lékaře.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) označil Škromachův návrh za legitimní námět k debatě. Odmítl ale, že by nevyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci bylo něco asociálního, neboť podobné opatření je ve vyspělých západoevropských zemích zcela standardní.