"Teď na zahradě prořezáváme keře, hrabeme trávu, dáváme ji prostě do pořádku. A už se těším na jaro, kdy začneme s pěstováním kytiček a dalších rostlin. S lidmi, s nimiž tady pracuji, mi je dobře," říká Petr.

Středisko sociální a pracovní terapie Asociace Trigon zahájilo činnost v budově bývalých jeslí loni v září. Pomáhá lidem, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením, mentálně handicapovaní a s psychiatrickou diagnózou, uplatnit se v programech chráněných dílen a na otevřeném trhu práce.

"Od října loňského roku zde vznikly tři dílny, které v současnosti navštěvuje 37 klientů. Dalších tři sta lidí se s nabízenými možnostmi přišlo seznámit jednorázově," uvedla ředitelka asociace Olga Rosenbergerová.

Terapie nejen pro tělo, ale i duši

Lidé ve středisku získávají dovednosti v dřevařské, zámečnické, montážní a textilní dílně a také na zahradě. Jeho klientům je poskytována sociální rehabilitace i poradenství. Podařilo se zprovoznit i terapeutický klub.

V něm klienti hrají divadlo, kuželky, chodí plavat, učí se překonávat neočekávané situace, s nimiž se setkávají v běžném životě - při nakupování, v tramvaji nebo jiném dopravním prostředku a podobně.

Na vybudování střediska přispěla Evropská unie, stát i Moravskoslezský kraj. Objekt, ve kterém se středisko zabydlelo, je podle ředitelky starý a potřebuje kompletní rekonstrukci. "Byli bychom rádi, kdybychom v budoucnu sehnali peníze na výměnu oken a zateplení. Po stranách celého domu jsou terasy, které by se daly zastřešit, plánujeme také otevření multimediální učebny a další rozšíření činností," dodala.