Kdyby otcové odcházeli do důchodu stejně jako jejich manželky, zatěžovalo by to podle něj příliš státní rozpočet. Návrh změn v důchodovém systému, které příští týden vládě předloží ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), počítá i s zkrácením nároků na předčasný odchod do důchodu pro matky.

Nárok na předčasný odchod budou mít jen ty, které vychovají dvě či více dětí, nyní může s předčasným odchodem do penze počítat i matka jednoho dítěte. Opatřením chce vláda podle Svobody vyjádřit to, že stát má zájem o vícečetné rodiny.

Návrh tak podle Svobody směřuje k tomu, aby se postavení žen a mužů ve společnosti srovnávalo. Nečas původně plánovat zrušit možnost dřívějšího odchodu do důchodu u žen, které vychovaly děti, úplně.

Hranice 65 let bez rozdílu pro všechny

Navrhoval, aby všichni odcházeli do penze v 65 letech. Koaliční lidovci však nesouhlasili. Podle dohodnuté verze reformy by ženy se dvěma dětmi měly dostat nárok odejít do starobního důchodu o rok dříve, trojnásobné a čtyřnásobné matky by si mohly odečíst dva roky a ty, které vychovaly pět a více potomků, by měly získat právo odejít na odpočinek o tři roky dříve než ostatní.

Nyní mohou odcházet do penze dřív všechny matky - ženy s jedním dítětem o rok a se dvěma dětmi o dva roky. U tří či čtyř dětí je to o tři a u pěti a více dětí o čtyři roky.