Celkově pode Dobšíka bude stávkovat zřejmě více než polovina škol, přesné údaje však budou až v pondělí. Podle Dobšíka už neexistuje žádná šance, že by odbory do úterý stávku odvolaly.

Odboráři se ke stávce odhodlali po mnohaměsíční kritice návrhu rozpočtu školství na příští rok. V návrhu ve výši 118,3 miliardy korun podle nich chybějí finance zejména na regionální školství, tedy mateřské, základní a střední školy.

Peníze prý budou chybět hlavně na platy, pomůcky a další vzdělávání pedagogů. Odboráři sepsali petici, kterou podepsalo více než 64 000 lidí, vyjednávali s vládou i poslanci.

Sněmovna nakonec školství zřejmě přidá jednu miliardu, odbory však žádaly tři, což prý byl minimální požadavek. Odměny zaměstnanců škol kvůli inflaci zřejmě reálně poklesnou i s tímto navýšením, na pomůcky se nepodařilo navíc vyjednat nic.

Zavření škol už nic neodvrátí

"Pan vicepremiér nám řekl, že dostat více než tu miliardu není možné," komentoval v pátek Dobšík závěry jednání odborů s Martinem Bursíkem (SZ), který je zatím pověřený správou ministerstva školství. Stávku proto podle předsedy už nemůže nic odvrátit.

Dobšík už dříve řekl, že bude mít smysl i tehdy, pokud rozpočet na příští rok už neovlivní. Odbory tak chtějí dát najevo, že se nesmířily se situací ve školství a budou prý usilovat o to, aby své požadavky prosadily v příštím roce.


Dobšík si zatím netroufá odhadnout, kolik škol se nakonec ke stávce přidá, ve velkých městech však očekává vysokou podporu. Stávku podle něj budou provázet protesty v ulicích.

V Praze se její účastníci sejdou na Maltézském náměstí za ministerstvem školství. "Někde se stávkující shromáždí před školou a budou vysvětlovat rodičům důvody, které je ke stávce vedly," řekl Dobšík.